Kuidas mõjutab rasestumisvastane pill vere ringkäiku nii, et tekib trombioht?

Järeldan, et suguhormoonide tegevus peab olema kuidagi verega seotud. On leitud, et kontratseptiivi östrogeen tõstab veres fibriinide ja hüübimisfaktorite taset, vähendab hüübimise inhibiitoreid ning suurendab trombotsüütide aktiivsust. Hüübimistase suureneb korrelatsioonis östrogeeni kogusega. (Bonnar 1987) Sellest väitest on tuletatud, et vähendatud östrogeeniga tablettides hüübimistaset ei suurendata ning nii on põhjendatud, et taolised pillid on naisele turvalisemad. Samas teine, FDA lehel avaldatud uuring väidab isegi väike muutus hüübimisfaktorites tõstatab riski trombi tekkimiseks (Sandset 2008). See näib mulle loogilisem, kuna ei ole võimalik, et organism taolisele tugevale signaalile nagu hormoon ei reageeri. Muutus toimub igal juhul. Miks trombioht jääb aga ka aastaid pärast rasestumisvastaste pillide tarvitamist püsima? Näib, et siit edasi võib vaid tuletada, et manustatud info salvestub organismis kuhugi ning mingi ärriti või stiimuli peale käivitab hüübimisfaktorites, inhbiitorites ja trombotsüütides mustri, mis algatab trombi moodustumise protsessi.

Miks tekib trombioht eriti lendamisel?

Lennureisil ollakse pikalt kitsas ruumis paigal nii aeglustub vere ringkäik, nõrgem hapnikuvarustus lennukis vähendab vere hapniku sisaldust, kuiv õhk viib aga vedelikukaotuseni nii muutub veri paksuks. (Mäkijärvi, Kivelä, Kettunen, Parikka, Yli-Mäyry 2008; Kos 2005) Seega asetab lennureis inimese kahte tingimusse, mis soodustavad trombi teket. Näib aga, et need ei ole ammendavad põhjused. Nimelt on Hollandis läbi viidud uuringu järgi lennureisi läbi teinud inimesel 223% tavalisest kõrgem trombiini (faktor, mis muudab vere hüübimisel figrinogeeni fibriiniks) tase, inimestel, kes pandi 8 tundi järjest istudes filme vaatama, tõusis trombiini tase aga 46% (Kos 2005). Kui mul tekkis juba küsimus, et kas ei peaks me kõik olema trombide tekkimise pärast mures, kui veedame siseruumis pikalt aega istudes ja vähe juues, siis siit paistab, et verehüübe tekkeks on vaja veel midagi enamat, mis lennukis on, aga maa peal mitte. Muutus rõhus? Temperatuuris? Gravitatsioonijõuga mängimises? Nende kõigi tingimuste koostoimes?

Marii Tunnel

Kasutatud allikad:

  • Bonnar, J. 1987. Coagulation effects of oral contraception. American Journal of Obstetrics and Gynacology. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2960241 [24.05.2017]
  • Kos, C.a. 2005. Air Travel and Deep Vein Thrombosis DVT. https://www.stoptheclot.org/learn_more/air_travel_and_thrombosis.htm [24.09.2017)
  • Mäkijärvi, M., Kivelä, A., Kettunen, R., Parikka, H., Yli-Mäyry, S. 2010. Südamehaigused. Medicina: Tallinn.
  • Sandset, P.M. 2008. Estrogen Therapy and Mechanism of Thrombosis – Are There Usefu lPharmacodynamics Markers? Univerity of Oslo. https://www.fda.gov/downloads/Drugs/NewsEvents/UCM507977.pdf [24.09.2017]