Mida teha, kui on tekkinud MMSi tarbimise järgselt mürgistus?

Mis on MMS?

Vastavalt Ravimiameti väljastatud informatsioonile müüakse MMSi nime all naatriumkloriti ja sidrunhappe vesilahuseid. Nende omavahelisel segamisel toimub keemiline reaktsioon, mille tulemusel tekib ühe ainena kloordioksiid.

MMS (Miracle Mineral Solution ehk Imeline Mineraalne Lahendus) on toode, mida mitteametlikes kanalites, kuid siiski avalikult presenteeritakse kui „looduslikku keha toetavat raviviisi“ – imeravimit kõikide tervisehädade korral. Öeldakse, et tegemist on kloordioksiidiga (ClO2), samas tõsisema analüüsi järel jääb ikkagi õhku küsimus, mida siiski täpselt sisse võetakse. Kindel on see, et suukaudselt manustatakse kollakaspruuni vedelikku, mis lõhnab kloori järele.

Puuduvad tõsiseltvõetavad uuringud selle kohta, kuidas kloordioksiid sissevõetuna inimorganismis täpsemalt toimetavad (küll on uuritud palju klooriühendite toimet sisse hingates), samas on inimkonnal klooriga seonduvalt üpris suured kogemused. I maailmasõja ajal oli kloor kasutusel keemiarelvana, massihävitusrelvana. Tegemist on mürgiga, mis oma toime järgi inimorganismile kuulub lämmatavate mürkide hulka („mürgiks peetakse sellist ainet, mis juba väikeses koguses takistab organismi biokeemiliste reaktsioonide normaalset kulgu“ (Kogerman 1989: 8)).

Meie seisukoht on, et MMSi puhul ei ole tegemist mitte üheski olukorras tervisele kasuliku tootega, vaid vastupidi, tegemist on kahjuliku ja eluohtliku mürgiga , mis on seda salakavalam, et seda tarbitakse väikestes kogustes, aga pikaajaliselt. Esialgu võib keha reageerida ka terviseseisundi näilise paranemisega – ajutiselt kaovad seni olnud ebameeldivad sümptomid, kuid seejärel hakkavad välja tulema mürgistuse sümptomid, mis selleks ajaks võivad olla kehas tekitanud juba pöördumatuid tervisekahjustusi (siinkohal on raskemas olukorras krooniliselt haiged ja vanemad inimesed, kelle võime mürgistusest taastuda on madalam).

Mis on MMSi tarvitamise sümptomid?

Esimene küsimus on, missuguseid sümptomeid MMSi levitajad ise välja toovad?
MMSi levitajate puhul on võimalik sümptomeid leida nn „tervenemiskriisi“ juhistest. MMSiga koos käiv mõiste „tervenemiskriis“ tähendab, et tervenemise juurde kuulubki see, et inimese tervislik seisund halveneb. Hoolimata tekkinud vaevustest soovitatakse MMSiga jätkata. Seetõttu ei otsi paljud inimesed õigeaegset abi ja süvendavad sellega tekkinud mürgistusseisundit.

MMSi mürgistuse korral tuleb arvestada sellega, et ainet võetakse pikemaajaliselt väikestes doosides, st et tegemist ei ole akuutse ehk ägeda mürgistusega, vaid tegeleda on vaja kroonilise mürgistusega.

Järgnevas loetelus on kirjas “tervenemiskriisi” sümptomaatika (mida peetakse normaalseks MMSi turustajate väitel) ja sümptomid, mida võib põhjustada kloordioksiidi manustamine Ravimiameti andmetel.

 • MMSi turustajad
  • Toime ajule/närvisüsteemile: iiveldus, oksendamine, väsimus, peavalu.
  • Toime hingamiselunditesse: nohu.
  • Toime seedeelunditesse: kõhulahtisus, kõhukinnisus, puhitus, gaasid.
  • Muud: nahalööbed, varasemate haiguslike sümptomite taasilmnemine, pohmellilaadsed mürgistuse nähud, täpselt sõnastamata seisund „väga paha“.
 • Ravimiamet
  • Toime ajule/närvisüsteemile: iiveldus, oksendamine, väsimus, nägemishäired, uimasus.
  • Toime hingamiselunditesse: hingamisraskused.
  • Toime seedeelunditesse: seedetrakti häired.
  • Muud: vereloome kahjustused, neerupuudulikkus, nahale sattudes allergilised nahareaktsioonid, küüslaugulõhnaline hingeõhk ja lõhn nahal.

Nagu näha, on MMSi tervenemiskriisi loetelu üldine ja jätab mulje, et selline sümptomaatika ongi elementaarne ükskõik millise mürgistuse (vabandust, keha puhastuse) korral. Siiski tuleb tähelepanu pöörata kahele olulisele faktile, mida ei jäeta rõhutamata üheski MMSi tutvustuses. Esiteks, iga inimene, kes MMSi tarbib, vastutab ainult ise MMSi toime eest oma organismis (mis on ka paraku tõsi). Teiseks, kui kellelgi hakkab paha, siis on põhjus inimeses endas, mitte MMSis. Kui inimesel hakkab väga paha, siis on see MMSi propageerijate hinnangul põhjustatud sellest, et inimene ise on nii must, reostunud.

Kui nüüd vaadata nende inimeste sümptomaatikat, kes oma hädas Sternumi terapeutide poole on pöördunud, siis on tegemist olnud tõsiste seisunditega. Ühine joon neis lugudes on see, et inimesed on tarbinud MMSi pikaajaliselt, st paar nädalat ja kauem. Nende oma jutu järgi kergenesid tavapärased vaevused, seisund paranes, energiat tuli juurde. Kuid seejärel tekkisid tõsised vaevused, mis jäid püsima ka peale MMSiga lõpetamist.

Sternumi terapeutide poole pöördunud MMSi tarvitanud inimeste sümptomaatika:

 1. Kesknärvisüsteemi kahjustused: aeglustunud reaktsioonid ja motoorika, kõnehäired, sh aeglane kõne, diktsioonihäired, paanikahood.
 2. Probleemid hingamisega, raske hingata, lämbumistunne.
 3. Lämmatav köha, mis läheb hullemaks õhtuti, pikali olles, siseruumides.
 4. Köhimisel tumeda punaka värvusega verine röga (viitab verejooksule hingamisteedes).
 5. Tugevad kõhuvalud koos häiretega roojamisel ja urineerimisel.
 6. Üldine nõrkustunne, jäsemed rasked, kehatoimingute aeglustumine.

Tuleb arvestada sellega, et sellel teemal puuduvad piisavad uuringud ning piisavalt suure hulga inimeste tähelepanekuid ei ole kokku kogutud ja analüüsitud. Seega, kui on teada, et inimene on MMSi tarbinud, võivad tema isiklikud mürgistuse sümptomid olla hoopis midagi muud kui siin mainitud.

Mida siis ette võtta, kui sinul või su lähedasel on MMSi tarbimise järgselt mürgistus?

Vaadates kirjandust, leiame esmaabinõuandeid akuutse kloorimürgituse korral, mitte kroonilisel juhul. Kuna tegemist on kroonilise mürgistusega, tuleb loogiliselt mõelda ja esimese abivahendina peaks sobima piima joomine. Praktikas on piima seisundit parandav toime kinnitust leidnud. Lisaks võib juua ka kõige tavalisemat vett.

Ei soovita tarbida gaseeritud vett; väga ettevaatlik tuleb olla antioksüdantide kasutamisega, eriti C-vitamiiniga. Oksendamine, aktiivsöe kasutamine ei too antud seisundis leevendust. Igasugused nn keha puhastavad tooted võivad teha seisundi hullemaks.

Mürgistuskahtluse korral pöörduda mürgistuskeskuse poole, nende telefoninumber on 16662.

Meditsiinitöötajatele ja terapeutidele paluks alati mainida, et on tarvitatud MMSi, selle teabe omamine aitab ära hoida valeravi.

Koostatud Sternum Koolituse homöopaatia täiendkoolituse õpilaste tööde põhjal.

www.sternum.ee

Lisalugemist:

 • Keemiarelv https://et.wikipedia.org/wiki/Keemiarelv
 • Kogerman, A. (1989). 999 nõuannet .Tallinn: Valgus.
 • Ravimiamet. Miracle Mineral Solution (MMS) ja Dimetüülsulfoksiid (DMSO) – ohud kasutamisel ja tõestamata väited. https://www.ravimiamet.ee/miracle-mineral-solution-mms-ja-dimet%C3%BC%C3%BClsulfoksiid-dmso-%E2%80%93-ohud-kasutamisel-ja-t%C3%B5estamata-v%C3%A4ited
 • Tervenemiskriis. http://www.infomms.org/tervenemiskriis.htmlMMS ja DMSO kasutamine http://www.infomms.org/kasutamine.html