Kevade saabumisega suureneb ka hirm puugihammustuse ees. Loomulikult leidub meie armsas Eestis suur hulk soovitajaid, kes ütlevad, et puugi vastu saab vaktsineerida ka looduslikult, näiteks homöopaatiaga. Et ei pea tegema seda hirmsat “keemilist” vaktsiini. Et tuleb võtta seda ja seda ainet sellises annuses ja sellise sagedusega. Minus tekitab see hirmu.

Miks see ei ole homöopaatia?

Selline lähenemine ei vasta homöopaatia loogikale. Selline soovitus on ilmekas näide tavameditsiinilisest mõtteviisist, millele lisatakse “homöopaatiliselt valmistatud” raviaine.
Tavameditsiiniline mõtteviis – tuleb puuk ja ründab kaitsetut inimest. Meie teeme aga enne immuunsüsteemi hästi tugevaks, anname kehale juba enne leebe võimaluse puugi infoga toime tulla (vaktsineerime), siis on keha nii tark ja haigestumist ei juhtu.

Homöopaatias on tõesti võimalik ennetav käitumine, sellest saab lugeda Samuel Hahnemanni “Organonist”. Sellel teemal on e-perekoolis kirjutatud ka lugu (“Miks ei saa praeguse sarlakipuhangu puhul …”).
Lühidalt öeldes – kui tegemist on epideemiaga (ehk ülikõrge haigestumise tõenäosusega), kus on homöopaatia abil tervenenud ravijuhtumite põhjal kindlaks tehtud, et ravib üks raviaine, siis on mõistlik haiguskoldes seda raviainet arukalt kasutada ka ennetamiseks.

Kuid puugi teema ei käi kindlasti Hahnemanni poolt kirjeldatud ennetava tegevuse alla. Puugihammustusest puukentsefaliidi või tõelise puukborrelioosi saamine on siiski madala tõenäosusega ning haigestunute individuaalne sümptomaatika ja vastav raviaine liiga erinev, et oleks võimalik soovitada ühte ainet ennetamiseks.

Miks siis ei või homöopaatiaga puugi vastu “vaktsineerida”?

Nagu oleme korduvalt kirjutanud, sisaldab iga kvaliteetselt valmistatud homöopaatiline raviaine haigekstegevat jõudu. See jõud toimib igal juhul. Täpselt nii nagu toimib ka “keemiline” puugivaktsiin igal juhul – keha võtab tahes-tahtmata sellise väljastpoolt tuleva informatsiooni vastu ja reageerib sellele. See ei tähenda, et mõju on alati ühesugune – iga keha reageerib teatud piirides erinevalt.

Homöopaatilise aine toime on aga tavamõtlemise jaoks harjumatu, seetõttu ei pruugi vastaval teemal vähe haritud inimene toimet märgata. See ei tähenda aga, et toimet ei ole
(loe e-perekooli vastavaid artikleid “Milleks on homöopaatias kõrged potentsid “head”?”, “Vaimuhaigusest. 2. lugu. Kuidas vältida vaimuhaigusi? jt).

Kui on suur hirm puugihammustuse ees ja selle teema enda jaoks läbimõtlemine liiga raske, siis saab ju lasta ennast tavameditsiinis vaktsineerida (lugege ravimi infolehelt ikka kõrvaltoimete osa ka enne läbi). See on igal juhul vähem ohtlik kui “homöopaatiliste raviainete” manustamine. “Homöopaatilise raviaine” manustamisel on toimed igal juhul kõigil.

Mari Kalkun