kamistad baby

Kamistad Baby igemegeeli pakendi foto

End ökoloogilise ja tervislikuna esitlev ajakiri Pere ja Kodu on muu hulgas reklaaminud igemegeeli Kamistad Baby. Geel tagab reklaami kohaselt esimesed hambad ilma valuta. Oletame, et ma soovin seda „valuvaigistit“ kasutada. Tekib küsimus, kui palju ma seda geeli panna võin? Küsimus muidugi ei pruugi üldse tekkida, sest internetist leian üsna kiirelt info, et „määrige herneterasuurune kogus geeli õrnalt puhta sõrme või vatitupsuga 2-3 korda päevas lapse igemetele ja masseerige see kergelt sisse.“ Mida aga tähendab hernetera suurune kogus? Herneteri on erinevaid.

Aga mul siiski see küsimus tekkis, sest tegemist on ikkagi ravimiga. Vähemalt minu arvates on tegemist ravimiga, apteegis müüdava valuvaigistiga. Vaatan aadressilt www.ravimiamet.ee ja ma ei leia Kamistad Baby’t. On olemas Kamistad N, suuõõnegeel, toimeaine lidokaiin, tugev valuvaigisti, lastele alla 12 a keelatud. Vaatan veel Eesti meditsiini portaali www.rx.ee ja satun kõigepealt infole „Kaardid Ennustavad. Kogenud ennustajad Eesti vanimal ja parimal ennustusliinil 24H.“ Ja väikese seletuse: Kasutades seda portaali, nõustud küpsiste kasutamisega, et parandada pakutava teenuse kvaliteeti. Pakkumisi on teisigi: toidulisandid, jalad higistavad, võida mootorratas, alusta tervisliku toitumisega, perfektse keha saladus, +1 reegel lameda kõhu jaoks.
Aga Kamistad Baby igemegeeli ma ei leia, on olemas Kamistad N.
Uurin apteegist järele …

… käisingi apteegis ära. Sain teada, et Kamistad Baby pakendil on info toote koostise kohta (sellest allpool), kasutamisõpetus (sama, mida üleval tsiteerisin) ja laused selle kohta, miks toode on hea – ei ole suhkrut, on jahutav, kummeli põletikku alandav, valuvaigistav toime. Ei ole tavapäraselt tuttavat patsiendi infolehte toote koostise kirjelduse, täpsema doseerimise, kõrvaltoimete jmt kohta ja soovitust pöörduda küsimusega arsti või apteekri poole. Küsisin apteekrilt, kas tegemist on ikka ravimiga? Apteeker vaatas pakendit, uuris internetist ja ütles, et tegemist ei ole ravimiga. Küsisin, mis eristab ravimit mitteravimist? Apteeker ütles, et teaduslik uuring. Sellele tootele ei ole tehtud ühtegi uuringut, sest lastele ei või ju uuringuid teha.
Kamistad Baby kõrval asus apteegis Calgel – juba pikemalt turul olnud igemegeel hammaste lõikumise ajaks. Küsisin, kas Calgel on ravim? Vastus: jah, on küll. Patsiendi infolehte saab lugeda Ravimiameti kodulehelt.
Küsisin, miks siis üks toode on ravim ja teine mitte? Vastus: sest Calgelis on lidokaiin, mis on tugev valuvaigisti, aga Kamistad Baby’s on ju ainult kummel. Näitasin, et on ka ravimid Laureth-9 ja Tromethamine. Vastus: neid on nii vähe.
Apteegist väljudes olin palju targem – tean, et Kamistad Baby puhul on kogu vastutus geeli mõjust lapse vanematel. Kokkuvõtlikult:

Tähelepanu! Tegemist ei ole ravimiga. Kaebuste ilmnemisel või kõrvaltoimete tekkimisel ei ole teil kellegi poole pöörduda.

Tuleme nüüd tagasi minu algse küsimuse juurde – kas mul on ohtu üledoseerida?

Mu küsimus on jätkuvalt põhjendatud, sest kui ka toode on kohandatud väikesele lapsele, on seal sees tervist mõjutavad koostisained ning kui väike kogus ei ole ohtlik, siis suur kogus võib olla ohtlik. Aga missugune kogus on suur? Minul tarbijana on õigus seda teada, sest isegi lilledele toodetud väetisepulkade juures on selge õpetus, mitu pulka võib panna teatud suurusega potti, et mitte lilledele kahju teha.

Kamistad Baby igemegeeli sihtrühm on lapsed vanuses umbes 3 kuni 12 kuud, sest mõnel lapsel puhkevad esimesed hambad 3. elukuul, teisel aga alles 12. elukuul. Missugune on aga nende laste erinevus?
Kõigepealt kaaluerinevus. Muidugi, mõni laps on 3-kuuselt sama raske kui teine aastaselt (7-8 kg), aga ka kõige klassikalisema kaalunäidu juures on laste kaaluvahe väga suur – 5 – 12 kg.
Teiseks, seedesüsteem, 3-kuuse lapse soolestik ei ole veel valmis võtma vastu ühtegi muud ainet peale ema rinnapiima, 12-kuuse lapse soolestik on aga enamasti juba tutvunud üsna mitmekesise toiduvalikuga.
Kolmandaks, närvisüsteem, 3-kuusel lapsel alles lõpeb kaasasündinud reflekside töö, 12-kuune laps aga mängib erinevate esemetega, enamasti kõnnib ja suhtleb aktiivselt.

Missugust ravitoimelist ainet ei pea sellise arengu- ja kasvuerinevuse juures erinevalt doseerima?

Võib-olla ei ole selles geelis midagi ravitoimelist ja seega potentsiaalselt ohtlikku?

Vaatame järgi. Infot geeli koostise kohta leian toote pakendilt ja Internetis apteegi kogulehelt. Tootja oma kodulehel vastavat infot ei jaga.

Kamistad Baby koostis: Aqua, Propylene Glycol, Hydrogenated Starch Hydrolysate, Chamomilla Recutita, Tromethamine Carbomer, Glycerin, Alcohol, Laureth-9 (Polydocanol), Aroma, Potassium Acesulfame, Disodium EDTA.

Vaatame koostisained üle, plaanisin seda teha lühemalt, kuid kuna patsiendi infolehte ei ole, siis jagan teiega veidi rohkem:

 • Aqua – vesi, tavaliselt on see puhastatud vesi.
 • Propylene Glycol – raamatust „Vaata oma ostukorvi“ lk 100 ja 240: „Propüleenglükool (saadud sünteetiliselt; naftast) / Otstarve: niiskust säilitav aine, lahusti / Võimalikud mõjud: nahapõletik; laktatsidoos; hingamisteede, immuno- ja neurotoksiline; loomadel kesknärvisüsteemi, neerude kahjustus / Kasutus: kondiitritooted jm toiduained, päevitusemulsioonid, hambapastad, huulepulgad, beebiemulsioonid, pestitsiidid, antifriis.
 • Hydrogenated Starch Hydrolysate – üks paljudest suhkruasendajatest, (vt näit http://www.toitumine.ee/suhkruasendajad-ja-magusamaitselised-lisaained-3/). Antud suhkruasendaja on kokku pandud sorbitoolist, maltitioolist ja hüdrogeenitud oligosahhariididest. Maltitioolil on muu hulgas jahutav efekt, mida mainitakse ka Kamistad Baby reklaamis.
 • Chamomilla Recutita – (ametlik nimi on Matricaria Chamomilla, tuntud ka kui saksa kummel, ungari kummel) tootes on alkoholitõmmis õitest. Taimel on muu hulgas valu vaigistav, põletikku alandav toime. Võimalik kõrvaltoime on allergiline reaktsioon, sh anafülaktiline shokk.
 • Tromethamine – on teada, et aine mõjutab organismis vee ja elektrolüütide tasakaalu. Kasutatakse ravimina metaboolse atsidoosi (eluohtlik seisund) puhul. Infot ravimi kõrvalmõjude kohta leiab näiteks siit.
 • Carbomer – raamatust „Vaata oma ostukorvi“ lk 156: “karbomeer on paksendaja, emulgaator / Võimalikud mõjud: allergilised reaktsioonid; silmade ärritus / Kasutus: kosmeetika, hambapasta, tööstuslikud kasutused.” Et karbomeer toimiks paksendavalt, peab ta olema tasakaalustatud mõne teise ainega, näiteks tetrasodium EDTA’ga (viide), Kamistad Baby ainete loetelus on disodium EDTA.
 • Glycerin – Glütserool (ehk glütseriin) on lihtne värvitu, lõhnatu ja viskoosne polüoolne ühend, mida kasutatakse laialdaselt farmaatsiatööstuses. 
 • Alcohol – raamatust „Vaata oma ostukorvi“ lk 132: alkohol (etanool) / lahusti / Võimalikud mõjud: suu, neelu ja kõrivähi kaassoodustaja; nahapõletik; liigse koguse korral kuivatab nahka ja juukseid. Kasutus: suuveed, näopuhastustooted, parfüümid, raseerimisvahendid, alkohoolsed joogid.
 • Laureth-9 (Polydocanol) – paikne valuvaigisti ja sügeluse vähendaja, kasutatakse salvides ja vannilisandites. Muudab veresoonte struktuuri, st kasutatakse veenilaiendite ravis süstelahuses. Antud aine on tõenäoliselt see, mis võtab lapsel ära kiheluse ja valu, kui seda on.
 • Aroma – aroom, täpsustamata on, mis aroomiga on tegu.
 • Potassium Acesulfame – raamatus „Vaata oma ostukorvi“ lk 36: atsesulfaamkaalium (sünteetiline kemikaal) E950/ Otstarve: kunstlik magusaine, maitsetugevdaja / Võimalikud mõjud: võib põhjustada kopsukasvajaid, rinnakasvajaid leukeemiat, hingamisteede haigusi ja kasvajat, / Kasutus: kunstlik magusaine, madala kalorsusega toidud, närimiskumm, suuhügieenitooted.
 • Disodium EDTA – muudab naha struktuuri, võimaldades sellega teistel kemikaalidel liikuda sügavamale nahka, tõstes sellega teiste kemikaalide võimalust ringleda vereringes. 

Minu jaoks on selles tootes kaks tugevates ravimites kasutatavat ainet: Tromethamine ja Laureth-9 (Polidocanol). Kindlasti on neid Kamistad Baby igemegeelis vähe, kuid missugune kogus on minu lapsele nii piisavalt väike, et ta ei tekita lapsele, tulevasele täiskasvanule probleeme ei nüüd ega tulevikus?
Minul on näiteks küsimus: kui Laureth-9’t kasutatakse täiskasvanutel veeni süstituna, et ta muudaks veresoonte struktuuri, siis missuguses koguses hakkab see aine muutma lapse veresoonte struktuuri?

Kuidas suhtuda suhkru asemel kasutatud kahte suhkruasendajasse, et saavutada mee maitse, on iga lapsevanema enda küsimus.

Mari Kalkun