Vastus: Tervena ja harva tarvitatult – ei ole. Jahuks jahvatatult või õliks pressitult – on.  Taustaks:

1) sinihape on inimesele mürgine, sest takistab hapniku omastamist rakkudes  – see on kindel (vt e-perekoolis lugu “Kas loomal ja inimesel on vahet, kui me räägime linaseemnetest ja sinihappest?”);

2) linaseemned sisadavad ainet linamariin, mis seemnete purustamisel ja seedekanalisse jõudmisel muundub sinihappeks – see on kindel (vt e-perekoolis lugu “Sarnaselt kirsikividega on sinihape ka linajahus ja linaõlis”).

Võtame samm-sammult.

Linamariin muutub tsüanogeenseks glükosiidiks, kui seemne kest purustada (seeme jahvatada jahuks või pressida õliks). Sellest glükosiidist eraldub sinihape, kui ta puutub kokku vee ja ensüümidega. Seedekanalis ehk suus, söögitorus ja maos on see loomulik protsessi osa. Kuumutamisel mürgid muutuvad ohutuks.

Järelikult – reaktsioonid ei käivitu, kui linaseemne kesta ei purustata.

Järelikult inimene ei saa seemnetest sinihapet, kui need on terved.

Järelikult linaseemne leotamisest tekkinud lima võib inimene kasutada (kasutatakse soolestiku raviks). Samuti võib seemneid panna tervelt küpsetistesse (saiad-leivad jmt).

Aga ka nendel puhkudel jääb üles küsimus, kui suur kogus on veel tervislik? Sest „Linaseemnete manustamisel koguses 15 g 3 korda päevas ilmneb 3-4 nädala jooksul veres ja uriinis kerge tiotsüanaatide taseme tõus, mis  vastab muutustele suure nikotiinisõltuvusega suitsetaja organismis“. (Raal 2010: 70). Kas on tervislik, kui suhteliselt lühikese aja jooksul suhteliselt väheste kogustega saan ma endale suure suitsetaja kahjustused?

Kui nüüd seemned on purustatud jahuks või pressitud õliks? Ma räägin linajahust ja linaõlist.  See tähendab, et linamariinist on saanud tsüanogeenne glükosiid. Kui ma võtan näiteks 1 tl linajahu koos keefiriga igal hommikul, siis vabaneb mul suus ja söögitorus iga päev väike kogus sinihapet. Või ma võtan 1 tl linaõli igal hommikul (1 tl õli saamiseks on pressitud mitusada grammi seemneid). Siis loogika ütleb, et ma tilgutan enda organismi igal hommikul sinihapet.

Kuna sinihape on inimese organismile mürgine, saab linajahu ja linaõli regulaarset tarbimist nimetada enese mürgitamiseks sinihappega.

Kui kellelgi on tunne, et hingab küll, aga õhku ei jätku; või on tal kõrvetustunne, või südametegevuse häired (vt e-perekooli lugu “Sarnaselt kirsikividega on sinihape ka linajahus ja linaõlis”). Ja ta on tarbinud linajahu või linaõli rohkem või vähem aega, siis soovitan esimese asjana nende toodete tarbimine lõpetada.

Mari Kalkun, 19. aprillil 2012. aastal

Viidatud kirjandus:

  1. http://et.wikipedia.org/wiki/Sinihape (13.02.1012)
  2. http://www.horisont.ee/arhiiv_1996_1999/1998/04/luuviljad.html (13.02.1012)
  3. http://et.wikipedia.org/wiki/Lina%C3%B5li (13.02.1012)
  4. Raal, A. (2010). Farmakognoosia. Tartu: Tartu Ülikooli Kirjastus.