See, et naine on rasedaks jäänud, näitab, et tema tervis on suhteliselt korras, et laps siia maailma kanda. Tänapäevane meditsiin on teinud küll võimalikuks ka selle, et isegi rasket kroonilist haigust põdevad naised võivad jääda rasedaks. Aga praeguses jutus pöördun siiski nende naiste poole, kes pole kasutanud rasestumiseks mitte mingisuguseid lisaabinõusid. Tänu sellele peaks olema nendel naistel lapse kandmine suhteliselt lihtne ning lisaprobleemideta, aga …

… praegu, 2016. aastal oleme ääretult teadlikud oma keha vajadustest ja toitumisest ja liikumisest ja millest kõigest veel. Igale küsimusele on kohe valmis Internetist vastus. Igatepidi moodne maailm, aga kahjuks meie keha veel ei ole selle moodsa maailmaga nii väga sinasõbraks saanud. Seepärast on meile, meie kehale tekkinud hoopis teistlaadsed vaenlased ja ohud kui olid seda isegi, võin öelda, 10 aastat tagasi.

Ma ei räägi siin stressist ja väheliikuvast elulaadist. Seekord on jutt meie mõistusest, meie ajust, meie mõtetest.

Segipaisatud informatsioon, vasturääkivad infokatked on need, mis väga meeldivad meie mõtetele ja need annavad võimaluse tekkida hirmul. Seda hirmu suurendab moodne sünnituseelne hoolitsus. Rase naine on ääretult mõjutatav ja see annab võimaluse tekitada mõtetes teatud kartused ning sellega koos tulevad ka paljud üleuurimised ja ülehoolitsused, mis kasvavale lapsele ei mõju sugugi hästi.

Ka toitumissoovitustega on mindud vägagi liiale, näit Eestis me räägime, et rase ei tohiks mittemingisugust alkoholi isegi mitte vaadata, rääkimata nuusutamisest. Samas kui rasedal on meeletu punase veini isu, siis mina seda luban ja isegi soovitan, sest veerand kuni pool klaasi korralikku punast veini on isegi kasuks. Miks?

Kõigepealt on teada, et kuiv punane vein tõstab hemoglobiini taset ja seda väga turvalisel moel. Sellisel kujul vein on ravim, mitte aga alkohoolne jook. Sellisel kujul antud punane vein on rasedale ohutu, ta ei tekita selliseid probleeme, mille tekitavad rauapreparaadid (näit must väljaheide, mis on otsene märk sellest, et soolestikus on tekkinud väikesed verejooksud rauapreparaatide tarvitamisest; kõhukinnisus – katastroof raseduse ajal; jne. Mõelge nüüd ise, kui teil on soolestikus raseduse ajal tekkinud verejooksud, siis kas see on tõesti rauaravi ja kasulik teile ja lapsele?). Aga ma ei tahtnud üldsegi mitte rauast rääkida, sest see on puhas sünnituseks ettevalmistuse tunni teema ja ühe pisikese artikliga seda juba ära ei jutusta.

Kui vaadata nüüd veel punase veini osa, siis välismaa rasedate raamatutes on peaaegu igal pool ära toodud lubatud alkoholinormid. Lisaks. Kas te seda teadsite, et 1960.-70. aastatel oli  Eestis konjak see, millega hoiti ära iseeneslikke aborte?

Neid lapsi on küllalt, kes on ainult tänu ema väikesele konjakitarbimisele siia maailma sündinud. Küsige oma emade-vanaemade käest, äkki teiegi seas on mõni, kes elab siin ilmas tänu konjakile?  Sünnitusmajade raseduspatoloogia osakonna esmaabi kapis oli ametlikult … konjak, et vajadusel seda rasedale anda. Ning naistel, kellel kippus emakas kontraheeruma kas liiga tihti või liiga tugevasti, oli alati käekotis väike pudelike kaasas.

Nüüd paar sõna õllest. Õlu, mida tarbida, peab olema elav, mitte pastöriseeritud, ainult elavas õlles on B-grupi vitamiine. Jällegi, kogus ei ole mitte 1 liiter, vaid 1 klaas. Ja ikka lahjat, mitte mingit sarvikut või muud sellist solki. Sellel, et naisel raseduse ajal tekib alkoholiisu, on oma põhjus ning see on vajalik tema ja eriti tema lapse tervisele. Mõnikord väike klaas veini või õlut on see, mis hoiab ära lapse raskemad tüsistused.

Pidage meeles, iga ravim on mürk ja iga mürk on ravim, kõik oleneb doosidest.

Ülle Liivamägi