Jätkame Ülle Liivamägi soovitustega kodus oleva kosmeetika hindamiseks. Käesolevas loos räägib ta sertifitseeritud looduskosmeetika ohtudest.

Oma senistes lugudes olen käsitlenud kosmeetika ja kosmeetika vahet lähtudes BDIHst ehk sertifitseeritud looduskosmeetika normidest. (vt varasemaid lugusid “Kuidas teha kindlaks, kui tervislik on minu kasutuses olev kosmeetika? 1. lugu ja 2. lugu“)

Sertifitseeritud looduskosmeetikas käsitletakse nahka osana organismist. Seega kõik, mis nahale kantakse, peab toetama kogu organismi. Sellises suhtumises ei ole sees argessiooni. On heatahtlik toetav suhtumine oma nahka, sest iga naha vastu suunatud rünnak mõjutab kindlasti ka inimese enda ”minapilti”.

Samas tahaks öelda paar hoiatavat sõna ka sertifitseeritud looduskosmeetika toodete kohta. Kõik, mis puudutab dekoratiivkosmeetikat, on päris hea. Kuid ei tasu unustada, et alati võib leiduda inimesi, kes on isegi siin mõne komponendi suhtes tundlikud.

Peamiseks probleemiks sertifitseeritud looduskosmeetikas on  neis kasutatavad eeterlikud õlid. Olen ise aroomterapeut. Seistes õli valiku ees, millega lähen inimesele massaazhi tegema, pean teadma selle õli keemilist koostist ja seda, mida erinevad õlid kehas tekitavad. Terapeudina langetan otsuse konkreetsest inimesest ja tema probleemist lähtuvalt. Kõige hullem on see, kui tasakaalust väljas olev inimene kasutab korraga nelja või viit eeterlikku õli sisaldavat segu (näiteks sellist kehakreemi). Nii on väga suur tõenaosus, et mõni nendest õlidest talle hetkel ei sobi. Õigemini on tema kehale kahjulik. Piltlikult öeldes toetab tasakaalutust tekitavat tegurit. Ja seda isegi siis, kui see lõhn talle väga meeldib. Toon siinkohal ühe juhtumi oma praktikast.

Vastuvõtule tuli keskealine naisterahvas, kellel oli just opereeritud kasvaja. Ta tuli konsultatsioonile minu kui homöopaadi ja refleksoloogi juurde. Sellistel puhkudel on kõige esimene reegel leida üles  haigust ülalhoidvad tegurid, need likvideerida  ja alles seejärel leida sobivaim viis organismi enda elujõu toetamiseks.

Konkreetse patsiendi kõige suuremaks probleemiks oli kosmeetika. Talle meeldisid kõikvõimalikud kreemid, emulsioonid ja make-up vahendid. See oli tema jaoks väga tähtis ja mul polnud õigust neid lihtsalt ära keelata. Tuli midagi asemele pakkuda. Koos vaatasime üle kogu tema dekoratiivkosmeetika, pesemisvahendid ja koduse olmekeemia. See, mis sealt välja tuli, kogu see pikk nimekiri ohtlikest ainetest, oli hirmuäratav meile mõlemale. Oli minulegi üllatuseks, et tavalistes igapäevastes asjades on nii palju kasvajate elu ülalhoidvaid ja soodustavaid aineid.  Soovitasin tal kõik need likvideerida ja asendada kvaliteetse loodukosmeetika ning looduslike puhastusvahenditega (nagu sooda, sool, sidrunhape, raskematel juhtudel männiseep).

Järgmisele vastuvõtule võttis ta rahulolevalt kaasa kõik tema poolt välja valitud uued tooted. Dekoratiivkosmeetika oli korralik ning sobis väga hästi. Aga see, mis puudutas kehakreeme, emulsioone,vanniõlisid jms viis mind hämmastusse. Ta oli kõikide toodete seast välja valinud just need tooted, mis sisaldasid selliseid eeterlikke õlisid, millel on kas östrogeene aktiviseeriv toime või siis sisaldavadki ise looduslikke östrogeene. Lahtiseletatult sisaldasid kõik tema poolt valitud nahale kantavad tooted selliseid eeterlike komponente, mis soodustavad kasvajate teket. Seda juhul, kui on soodumus. Sain aru, et olin valesti soovitanud. Alustuseks oleksin hoopis pidanud välja kirjutama need eeterlikud õlid, mida ei tohiks olla toodetes, mida tema kasutab. Igatahes palusin, et ta need ära kingiks.

Tegin väikese katse. Andsin talle nuusutada erinevaid õlisid ja palusin välja valida tema jaoks meeldivaimad. Valituks osutusid kõik need, millel oli östrogeene aktiviseeriv toime. Neil oli tema jaoks ”eriline meeldiv lõhn ”. Minu jaoks oli see väga tähtis informatsioon. Ka looduskosmeetika ei ole ohutu. Ka siin ei saa pimesi usaldada.

Ülle Liivamägi

19. detsembril 2012. aastal