raseda riided

Jätkame juttu loodusteadustest ja loodusseadustest. Tulen veel korra talidomidi-katastroofi juurde. Meenutuseks eelmisest loost:

1960ndatel aastatel olnud Contergani-skandaal ehk talidomidi-katastroof oli Saksa Liitvabariigi üks tõsisemaid ravimiskandaale. 1950ndatel Saksamaal väga laialt levinud rahustit Contergan (toimeaine Thalidomid) soovitati kõigile rasedatele, et vähendada rasedusaegseid vaevusi – esimeste kuude iiveldust, unetust ja rahutust. Väideti, et ravimil ei ole kõrvaltoimeid. Mitu aastat peale selle ravimi tarvitamist rasedate poolt hakati märkama ja välja tooma seost, et ravimi kasutamise tulemusena sündisid ilma käte ja jalgadeta või mõne organita lapsed või olid käed-jalad või organid väärarenenud. Sündis 5000 – 10 000 kahjustatud last, kellest ca pooled jäid elama.  Väga palju oli seletamata surnultsünde.(Tõlgitud lehelt http://de.wikipedia.org/wiki/Contergan-Skandal)

Kuna see tragöödia leidis aset eelmisel sajandil (1960ndatel), siis tundub ajavahe praeguse ajaga üüratult pikk. Optimistid ja lihtsameelsed ütlevad, et ega tänapäeval seda ei juhtu ja juhtuda saagi, sest sel ajal olid inimesed palju vähem arenenud kui paraegu (ikkagi eelmine sajand – möödas on üle 50 aasta – pea pool sajandit), tänapäeval on kontrollid palju tugevamad ja inimesed ka palju targemad jne. Fatalist teatab südamerahus, et ju siis nii pidi minema… Vastuväiteid on kindlasti palju. Kas te tõesti olete nii lihtsameelsed!

Mõelge hetkeks situatsiooni peale. Naine jääb rasedaks, tal on iiveldus, väsimus, magada ei saa. Talle öeldakse, et see konkreetne ravim, saadaval apteegi käsimüügist (mis näitab ravimi ohutust), leevendab tema praegusi vaevusi, kõrvaltoimeid pole ei rasedale ega lapsele. Kui laps on sündinud, ilmneb, et tal ei ole käsi. Iga naine üksikult arvas aastaid, et see on tema ja tema lapse isiklik tragöödia. Tõenäoliselt lagunesid perekonnad, rääkimata murtud eluteedest. Alles mõned aastad hiljem hakkas üks arst märkama seoseid. Avalikuks sai kogu lugu veel mitmed aastad hiljem.

Minu jaoks on see juhtum selge näide, kuidas inimesed, kõike küll mitte teades, kuid usaldades loodusteadusi, loodusteaduslikke väiteid, astusid vastu loodusseadustele.
Ja siiski – igaüks usub ikka seda, mida tema uskuda tahab. Läheme nüüd järgmise teema juurde.

Väline soojus
Mingis etapis võivad loodusteadused anda meile mõistmist, arusaamist loodusseadustest ning nende ignoreerimise või, vastupidi, ülemõtlemise tagajärgedest. Näiteks on teada, et väikseimgi muutus viljastatud kanamuna haudumise temperatuuris ja niiskuses võib sündimata tibule tekitada sügavad muutused. Need võivad viia selleni, et tibu ei ole elujõuline. Sama on näiteks kalade ja konnade puhul, juhul kui neid kunstlikult hautada (ma ei tea, kas viimane sõna on korrektne).
Loodusteaduslike uuringute tulemusena on veel näiteks teada, et kui haudumise ajal on temperatuur natukenegi madalam kui sellele liigile kohane, võib lootel olla selgroolülide arv normist väiksem. Kui aga temperatuur on natukene kõrgem sellele liigile kohasest temperatuurist, on selgroolülisid rohkem. Radioloogid, kes päevast päeva teevad inimestest röntgenpilte, teavad hästi, et inimestel võib olla erinev arv selgroolülisid (nimmelülisid).

Kuhu ma sihin?
Tänases loos, lihtsamale osale – riietele ja keha kaitsele!
On päris tavaliseks muutunud, et rasedad käivad ringi, kõhud paljad. Lühikesed nabasärgid seljas ja kõhukesed paljad! Vanarahvas ütleks selle kohta, et kõhtu ei tohi katmata kujul võõrale näidata, võib lapse ära kaetada. Mida see omakorda tähendab, räägin tunnis.

Kuigi vanarahvas on väga vana ja termin on omamoodi samuti ajast ning arust, sest kõik vähegi vanemad kui … (individuaalne, lähtuvalt diagnoosi panijast) on lubjakad, siis võiksime unustada need teadmised. Aga paraku, see, mida vanarahvas teab ning ütleb, kuulub alati just loodusseaduste valdkonda. Seega isiklikult minu jaoks on see teave ülioluline.
Ülaltoodud katsed loomadega toovad välja, kuidas loodusteadus näitab loodusseadust. Need katsed toovad välja, et kehatemperatuur peab olema liigile ja geograafilisele piirkonnale vastav. Me ei ela Prantsusmaal või Itaalias. Oleme ikkagi Põhjamaa rahvas.
Riided selga!

Ülle Liivamägi, 25. märtsil 2015. aastal