Eelmises loos oli meil juttu lapseootel naise kehavälisest temperatuurimuutusest. Nüüd aga vaatame korraks neid protseduure, mille ühe kõrvaltoimena tõuseb loote kehatemperatuur.

Sellekohaseid uurimustöid on mitmeid. Oleme neid mingil moel kajastanud ka e-perekooli leheküljel. Soovitan lugeda. See on üks vaatenurkadest. Loomulikult on olemas ka teine vaatenurk, mis teatab kohe kaitsele asudes, et kõik tehakse ainult ema ja lapse huvides.
Loodusteaduses on leidnud kinnitust fakt, et ultraheliuuringu käigus tõuseb loote kehatemperatuur. Jah, seda tõenäoliselt küll suhteliseks lühikeseks ajaks, aga siiski. Meil pole aimugi, kuidas see mõjub sündimata lapsele ning pärast sünnitust? Ja me ei saagi seda teada, sest ühte last pole võimalik kaks korda kanda ega kaks korda sünnitada. Samal ultrahelil töötab ka sünnitusel kasutatav KTG. See on juba palju pikemat aega ema külge ühendatuna otseses kontaktis lootega. Kas tõesti tuleb seda kõikide sünnitajate puhul kasutada? Ma kahtlen selles väga. Mis toimub lapsega sünnitusel, kui tema kehatemperatuur on sellel tähtsal hetkel normist kõrgem? Ka seda on uuritud loodusteaduse poolt. Ja ka siin on teada toimingu kõrvalmõjud. Jätame need mainimata, sest muidu ehmatate äkki päris ära.

Ma ei ole nõus, et seda tuleb kasutada kõikidel rasedatel. Peamine põhjus, miks seda kasutatakse, pidi olema selles, et juhul kui midagi peaks sünnitusel juhtuma, on meditsiinipersonalil tõendusmaterjal, et nemad on kõik õigesti teinud ning nemad süüdi ei ole. Kas ei tundu see kuidagi lapsik? Või isegi…
Mitmetes uurimustöödes on välja toodud, et liigne monitooring sünnitusel suurendab keisrite arvu. (Jällegi uus küsimus: Mis sellest siis halba on? Kõik naised võiksid ju tegelikult lasta tuua siia maailma oma lapsed läbi keisri. Ikkagi keisrid ja keisrinnad?). Mõned uuringud toovad välja, et liigne monitooring madaldab apgari hinnet sünnitusel.
Mida nüüd kõige selle kohta ütleb loodusseadus? Kõigepealt seda, et me ei tohi loodet segada tema uinuvas–kasvavas olekus. Ja mis kõige tähtsam, et loode, kasvav inimalge vajab sellel ajal väga just inimlikku soojust, mitte tehislikku.