Iga sünnitusega sünnib ka naine uuesti.
Olen selle üle mõelnud omajagu. See tähendab ju ka seda, et naine ei ole enam kunagi see, kes ta oli enne sünnitust. Olgu see esimene, teine või viies sünnitus. Iga lapse kandmine ja sünnitamine muudab rohkem või vähem naise keha ja ellusuhtumist. Kui sünnitus on läbi, on hüvasti jäetud ka eelmise „minaga“ ja eelmise kehaga. Uus „mina“ ja uus keha ei teki aga päris üleöö. See kõik vajab  nüüd aega, et uuesti üles ehituda.

Keha uuesti ehitumiseks ei ole tegelikult vaja kuigi palju. Kõige olulisem on selline lihtne asi nagu tavaline joogivesi. Koosneb ju naine 40-60% veest. Sünnitanud ja tissitama hakanud naisel on vedeliku ainevahetus kehas üsna sassis, eelkõige seeläbi, et on toimunud (sünnitusel) ja toimub jätkuvalt kehale harjumatult suur vedeliku äraandmine. Kõigepealt piima tootmine ja imetamine. Sellele lisandub tugev higistamine esimestel nädalatel. Lisaks sellele veel märk läbikäidud sünnitusest lohhiate näol (eritus tupest).

Juba sellest peaks olema näha, kui palju naine vajab lisavedelikku igapäevaselt.

Lapse kehas on vett 70-85%. Selleks et ta suudaks iga kuu oluliselt oma keha kasvatada (laps võtab esimese kuu jooksul kaalus juurde kuni 2 kg ja kasvab kuni 7 cm ja sellel ajal täiustab kõiki luid, lihaseid ja organeid), vajab laps eelkõige rinnapiima. Päris sageli võib laps soovida rinda ainult seetõttu, et tal on janu. Ja seepärast tuleb rinda pakkuda lapsele alati, kui ta seda soovib (mitte selle asemel lutti suhu toppida).

Paremal juhul väljendubki lapse ja naise ühine veevajadus selles, et naisel on janu. Halvemal juhul on sellel naisel pidevalt söögiisu (keha annab edasi vale signaali, kuigi tegelikult on janu ja söömise asemel tuleks vett juua).

Kui palju naine peaks jooma?

Reeglina soojadel kevadpäevadel, suvekuudel ja soojadel sügispäevadel kuni viis liitrit päevas. Seda ei ole liiga palju. Sellist hulka vedelikku iga päev juues tunneb rinda andev naine, kui ta koos lapsega ka piisavalt liigub, end igapäevaselt hästi. Õige vedelikuhulga joomisel on veel mitmeid eeliseid, millest kirjutame teine kord.

Jahedamal ajal piisab kolmest ja poolest liitrist päevas. Miks see liitrite hulga erinevus nii suur on? Soojal ajal higistab naine palju ja higistab palju ka laps. Mõlemal on seetõttu suurenenud vedelikuvajadus.

Kui janu ei ole

Nagu eelpool kirjutatud, ei väljendu sageli naise-lapse veevajadus januna. Päris sageli võib see veevajadus väljenduda hoopis söögiisuna. Ja päris sageli võib keha võtta sellise seisundi, kus ta kohe üldse ei kannata vett, kuigi vajadus on suur. Sellisel juhul ei jää midagi muud üle kui kavaldada end tasapisi vett jooma. Alustada lonkshaaval joomisest. Enda suure söögiisu puhul tasub aga tõesti hinnata, kas pole ehk tegemist hoopis januga?

Kuidas hinnata, kui palju päevas joote?

Mõõtke endale hommikul kogu vajalik jook valmis, siis saab õhtul vaadata, kuidas edenes.
Võib ka mõõta, kui palju pissite. Inimese ainevahetust peetakse normaalseks, kui tal tekib ööpäevas minimaalselt kaks liitrit uriini.

Mida võiks juua?

  • kui võimalik, siis tavalist vett. Eesti linnades pakutav joogivesi on reeglina kvaliteetne ja ei jää kuidagi alla pudeliveele. Proovige tavalist vett kaks aastat plastpudelis valguse käes hoida. Kas tõesti on võimalik, et allika- või puurkaevu vesi säilib meeldiva ja joodavana nii kaua ilma lisa-aineteta?
  • kui on vähegi soovi, soovitame juua gaseeritud vett. Gaseeritud vesi peab olema ilma fluorita, fluor on lapse luustikule ja vereloomele ohtlik. Samuti ei ole mõistlik juua erinevate tehislike maitselisanditega vett.
  •  Võib teha kortslehe teed,  mida võib ka külmana juua. See aitab naisel taastuda sünnitusest. Teed võib lahjendada tavalise joogiveega.
  •  Kui on soovi, võib teha mõnda morsijooki.
  • Vedelikuna ei lähe arvesse kohv, must tee, roheline tee ja naturaalne mahl.

Ühegi veest erineva joogiga ei tasu regulaarselt liiale minna.
Kõik ülalsoovitatud joogid soodustavad rinnapiima teket, samas nad ei võimenda ema keha puhastumist. Last rinnaga toitev naine ei või unistada saledus- ja puhastuskuuridest. Tema keha uueneb parasjagu nagunii ja lapsele on iga ema poolt ette võetud lisakuur eluohtlikuks koormaks.
Kui, laps puusal, ise pidevalt liikuda ja selle juures tarbida piisavalt vett, on naise kehal olemas kõik vajalik.

Mari Kalkun, 7. mail 2014. aastal