Ema kõhus on lapsele tagatud ühtlane soojus.
Ema kõhus on lapsele tagatud  turvalisus.
Ema kõhus on lapsele tagatud pidev kontakt emaga.
Ema kõhus on lapsele tagatud pidev silitus.
Ema kõhus on lapsele tagatud pidev toit.

Selliselt võime jätkata. Mida kõike pole tagatud ema kõhus, ilma et me ise midagi tegema peaksime? Kas oled kunagi esitanud endale küsimuse, milleks see kõik? Samas on see kõik nii loomulik, et me isegi ei vaevu küsimusi esitama. Kui seda tehagi, siis kindlasti soovitatakse vaadata läbi teaduse prisma. Ei hakka siin kirjutama tänapäeva ebajumalast Teadusest, vaid vaatame kõigele sellele (või vähemalt osale sellest) läbi inimliku pilgu. Ilma ebajumalata, ilma õpitud tarkuseta.

Kui vaatame ülalpool ülesmärgitud väiteid, siis me kõik saame aru, et see on vajalik lapse arenguks. Laps peab kasvama ning ühel hetkel olema võimeline iseseisvaks eluks väljaspool ema. Tegemist ei ole ainult füüsilise arenguga, vaid koos sellega ka igasususe muu arenguga. Mis see muu areng on? Oi, sellele on võimalik panna palju nimetusi. Ebajumalast Teadus ütleb, et see on närvisüsteem.  Tarka mängiv psühholoog ütleb, et need on psüühika alged, mis paika pannakse. Vaimumaailmas tegelev maag teatab vaimsetest alustaladest jne.

Kas on vaja selliselt liigitada? Ma ei tea. See tundub kuidagi absurdne. Laps kasvab ja sellega koos alati käib ka arenemine ning ongi kõik.  Aga milleks ma sellest kõigest siis ”jahun”? Pole ju mõtet!

Ei, mõte on küll ja isegi väga sügav. Nimelt siit näeme, mida vajab iga laps kasvamiseks ja arenemiseks peale sündi. On ta siis probleemne või mitte (NB! Mida tähendab probleemne? See on väljend, mida kasutatakse laste puhul, kes näitavad oma loomulike vajadusi ja tundeid avalikult nutmise kaudu rohkem välja, st nad on natuke ”kapriissemad” kui teised.)

Pidage meeles!
Peale sündi vajab iga väike ja hiljem ka iga suur
soojust,
turvalisust,
kontakti,
silitust,
toitu.

Ülle Liivamägi

27. augustil 2014. aastal