Mis on “kivisärgid” ja kas laps peaks neid kandma, arutleb Heidi Jürgens.

Kindlasti on iga ema seisnud küsimuse ees, et mida lapsele selga panna. Väikese lapsega õue minnes tuleb vaadata, et tal külm ei hakkaks. Samas peab tähele panema ka, et laps liiga soojalt riides poleks (ülekuumenemise oht). Sobiv riietus tuleb valida ka toas, autosõidule, magamise ajaks.

Kui paljudel tekib küsimus, et millisest materjalist tite- ja lasteriided valmistatud on? Kas peaks üleüldse sellise küsimuse tõstatama? Loomulikult peab.

Sünteetilised materjalid on sageli tehtud kas naftast või kivisöest. Miks peaks väike inimlaps siia ilma sündides saama selga riided kivisest maast, maapõuest?  Minu jaoks oli see suur avastus. Üheksa kuud kasvamist emme kõhus, ümbritsetud soojalt ja turvaliselt. Inimlaps vajab peale sündi poputamist ja hoidmist. Tema õrna nahka on vaja kaitsta ja katta. Ma ei saa ju ometi talle “kivisärki” kohe selga panna! Küll ta jõuab seda kanda ka.

Olin tegelikult selle avastuse ajaks oma laste peal ära tundnud, just nimelt  tundnud, meriinovillast särkide-pükste ja siidimütsi omadused ja ütleks ka – oskused neid kasutada. Äratundmisele aitas sõna otseses mõttes kaasa omal nahal ära proovimine. Siidimütsi, tõsi küll, mitte. Sellele sain kinnituseks oma titelt unustamatu näoilme.

Tõepoolest, miks peaks kuhugi sügavale maasse kaevuma? Leiab ju lähemalt: lammas, siidiussike, lina-, puuvilla-, kanepitaim. Nii loogiline ja loomulik, kodulähedasem. Tittedele kahtlemata sobivaimad on vill, siid – materjalid, mille “tootja” (lammas, siidiussike) suudab ka ise erinevate ilmastikuoludega toime tulla.

Tittedel pole sündides soojusregulatsioon veel välja kujunenud. Ta ei higista sel moel nagu teevad seda suuremad lapsed ja täiskasvanud. Ta ei pruugi märku anda, kui tal külm on või liiga palav. Võib ka öelda, et ta ei jõua, kuni on asi juba kriitiline. Nahalähedaste materjalidega toetame tegelikult ka soojusregulatsiooni kujunemist ja hiljem selle normaalset toimimist.

Kindlasti ei tohi kahe silma vahele jätta villariiete õiget hooldust. See on oluline, et riie oma funktsiooni ja omadusi pikemalt täidaks.

Ei ole vaja otsida tõestusi ega leida õigustusi villa-siidiriiete kandmisele. Vaja on natuke mõelda loogiliselt.

Heidi Jürgens, 11. juunil 2014. aastal