Käesolev lugu sai alguse pea neli aastat tagasi, kui minu tol ajal alla aastane laps sattus ootamatult raske vedelikupuudusega haiglasse. Lapsel oli olnud paar päeva palavik, ta oli mõned korrad piima välja ajanud ja ka kõht oli lahti. Aga muidu ei olnud minu hinnangul tema seisundil suurt viga, ta oli nagu lapsed ikka palavikuga haiguse korral. Usun, et olin tavaline ema, kes oli lugenud läbi mingi osa väikelapse tervist puudutavast kirjandusest ja tundis oma lapse tervise vastu huvi. Aga sellest hoolimata olin ootamatult olukorras, kus selgus, et ma polnud siiski mitut olulist sümptomit lapsel tähele pannud, ei olnud osanud lapse seisundit hinnata ja ei olnud osanud karta kõige hullemat.

Miks ma sellel nii pikalt praegu peatun on see, et iga ema on tegelikult suuteline endale lapse tervisega seonduva põhjalikumalt selgeks tegema ja selleks, et meditsiinikirjandusest aru saada ei pea ilmtingimata olema Tartu Ülikooli haridusega meedik. Me oleme kõik selleks suutelised, vaja on ainult motivatsiooni ja kannatlikkust ning õigeid erialaraamatuid. Miks on see oluline? Meil on ju arstiabi olemas käeulatuses, miks me ei võiks usaldada arste, lasta neil oma tööd teha ja panustada oma aega millegi muu olulisema peale? Seda küsimust olen aastate jooksul korduvalt kuulnud teiste emade suust. Oma kogemusele tuginedes ütlen nüüd, et vaja on seda selleks, et me üldse oskaksime emana tähele panna oma last ja oskaksime otsustada selle üle, kui kaua me laste haigustega ise kodus hakkama saame. Et me teaksime millal on vaja kiiresti reageerida ja arsti juurde minna. Et me midagi maha ei magaks ja oma lapse elu sellega ohtu ei seaks. Selleks, et me suudaksime selliseid otsuseid iseseisvalt teha on meil vaja elementaarset ülevaadet lapse keha olulisematest funktsioonidest ja toimimisest. Sealjuures on väga oluline teha vahet täiskasvanud inimese ja päris pisikese lapse keha toimimise erinevustest.

Aga nüüd vedelikupuudusest lähemalt.

Vesi on üks olulisemaid keemilisi ühendeid inimorganismis. Sõltuvalt inimese vanusest, soost ning rasvkoe hulgast moodustab vesi vähemalt poole inimese kehamassist. Kui täiskasvanud naisel moodustab vesi esinevate allikate hinnangul ca 50-55% kehakaalust, siis vastsündinul moodustab vesi 75-80% kehakaalust. Väikelapse organismi veesisaldus muutub täiskasvanuga analoogseks umbes esimese eluaasta lõpuks. Vett on kõige rohkem inimese ajus, veres, lihastes ja nahas. Vee toel toimuvad kõik biokeemilised protsessid organismis.

Vedelikupuudus organismis on äärmiselt ohtlik imikute ja väikelaste jaoks seetõttu, et nende kehakaal on väike ja vee osakaal organismis kõrge. Eluohtliku vedelikukaotuse võib väikelapsel põhjustada ka lühiajaline palavik koos oksendamise ja kõhulahtisusega. Kuna vedelikupuuduse korral võib lapse tervislik seisund muutuda tundidega kriitiliseks, peab iga ema teadma vedelikupuuduse sümptomaatikat.

Mida on vaja teada ja kuidas käituda lapse oksendamise ja lõhulahtisusega kulgeva haiguse korral?

 • Organism saab vedelikku joodud jookidest, tahkest toidust ja ainevahetusest.
 • Organismist välja lähevad vedelikud uriiniga, naha kaudu higistades, kopsude kaudu, oksendades, väljaheidetega.
 • Last tuleb alati hoolikalt jälgida, kui tal on kõhulahtisus ja oksendamine ning eriti kui sellega kaasneb kõrge palavik.
 • Lapsele tuleb haiguse korral alati juua pakkuda, rinnalapsele kasvõi lusikaga vett andes. Oluline on vett anda pidevalt, aga väga väikestes kogustes. Imiku jaoks on piisav kogus juba mokalusikatäis vett. Suurema koguse pakkumise korral on suur tõenäosus, et organism viskab vee uuesti välja ja sellisel juhul on vedelikukaod veelgi suuremad.
 • Kui laps peale joomist oksendas, siis tuleb arvestada, et see joodud vedelik tema organismi ei jõudnud. Vastupidi – iga oksendamisega kaotab ta joodud kogusest suurema hulga vett.
 • Kuna vedelikupuudus võib mõne tunniga viia lapse üliraskesse seisu, siis ei tohi vedelikupuuduse sümptomide tekkimisel jääda koju ootama, vaid tuleb kiiresti minna haiglasse.
 • Jälgi, et laps pissiks! Kui alla aastane laps pissib ööpäevas vähem kui 6 korda ja kui pissi kogused on vähenenud, siis on see märk võimalikust vedelikupuudusest. Selle põhjus on see, et vedelikukaotuse korral säilitab organism vedelikku elutähtsate funktsioonide tarvis ja vett ei lasta organismist välja.
 • Pisikesel lapsel on haiguse ajal soovitav ühekordsed mähkmed ära võtta ja kasutada näiteks marlimähmeid, et emal oleks reaalne ülevaade pissimiste arvust ja pissi kogusest.
 • Kuna pissimise kaudu vabaneb organism jääkainetest, siis on pissi koguste vähenemine äärmiselt ohtlik, sest organism hakkab iseennast mürgitama. Kui pissi värv on tumedam kui tavaliselt ja pissil on tugev lõhn on see samuti märk sellest, et pissis on jääkainete kontsentratsioon tõusnud.
 • Jälgida tuleb lapse limaskestasid, kas need on kuivad või niisked. Vedelikupuuduse tunnuseks on limaskestade kuivus.
 • Reageerida tuleks ka siis, kui laps on loid, ei reageeri ärritustele ja kui rinnalaps ei võta enam tissi.
 • Lapse puhul ei tohi jääda lootma janu funktsioonile! Lapsel ei pruugi vedelikupuudus janus väljenduda ning raskes vedelikupuuduses, mis võib tekkida väga lühikese ajaga, ei ole ta enam lihtsalt suuteline jooma.
 • Tuleb arvestada, et koos vedelikukaotusega on organismis paigast ära ka mineraalide tasakaal ning sel juhul ei pruugi tavalise vee joomisest mingis etapis enam kasu olla. Sellisel juhul tuleks lapsele anda juua mineraalainetega rikastatud vett (apteekides on saadavad spetsiaalsed lahused).
 • Sümptomid mida veel jälgida ja mis võivad viidata vedelikupuudusele organismis: imiku lõge on alla vajunud, nahk on lõtvunud ja/või seal on vereringehäirest põhjustatud laigud, silmad on vajunud auku, jäsemed on muutunud külmaks, lapsel ei teki nutmisel pisaraid, temperatuur on langenud alla 36 kraadi.

Täpsemalt saad vedelikukaotusest väikelapsel lugeda juba Sternum Koolituse anatoomia ja füsioloogia lõputööst “Oksendamisest ja kõhulahtisusest tekkiv dehüdratsioon ehk veetustumine väikelastel”.

Kaisa Nurmsalu

14. novembril 2012. aastal