Siinses loos selgitab Ülle Liivamägi lühidalt naha toimimist, et mõistaksime, mis on kauni naha eeldus. Järgmises loos jagab ta nõuandeid, kuidas jõuda kauni nahani. Lugu on jätkuks teemale „Kuidas teha kindlaks, kui tervislik on minu kasutuses olev kosmeetika?“

Alustan kõrvalpõikega anatoomia ja füsioloogia maailma. Ma luban, et ainult natukene, vaid meeldetuletuseks. Nimelt – naha all on kapillaarvereringe. Seda oleme kõik koolis õppinud. Aga kui paljud mäletavad, et kapillaarvereringet juhib autonoomne närvisüsteem?

Autonoomne närvisüsteem on närvisüsteemi osa, mis reguleerib silelihaste (näiteks soolestiku), südamelihase ja näärmete talitlust. See on tahtele allumatu ehk teiste sõnadega – meil pole seda närvisüsteemi osa oma käskluste ja soovidega võimalik mõjutada.

Näiteks. Kui meil on külm, siis veresooned tõmbuvad kokku ja me ei saa oma tahtega seda muuta. Verevarustuse parandamiseks ja kiirendamiseks saame endale vaid lisariideid selga tõmmata. Samas soojaga veresooned laienevad ja lõpuks hakkame higistama. Ka seda protsessi ei saa me oma tahtega mõjutada. Et nii, nüüd higile stopp. Võime vaid riideid vähemaks võtta ja loota, et sellest piisab.

Ka meie meeleolul on väga suur mõju vereringele. Kui oleme pinges, närvis, hirmunud, siis  veresooned tõmbuvad kokku ja vereringe naha all väheneb, sest ennekõike tuleb verega varustada  elutähtsaid organeid.

Milline on tulemus, kui verevarustus nahas on halb? Häiritud on naha taastumine ja loomulikult kannatab naha välimus. Seega naha eest hoolitsemine, kui teie eesmärgiks on terve jume ja kaitsevõimega nahk – ei hakka peale mitte kreemidest, vaid hoopis sügavamalt.

Hoolitsedes oma meeleolu ja üldise tervisliku seisundi eest hoolitseme loomulikult ka oma naha eest.

Ja veel. Jah, vananedes kaotab nahk oma noorusliku pringi oleku. Nahas toimuvad loomulikud protsessid – see õheneb ja võime niiskust siduda halveneb, nahk ei uuene enam nii kiiresti, tekivad kortsud. Aga see on ka normaalne, sest peale fertiilse ea lõppu on meie nahal hoopis teine ülesanne kanda. Me liigume oma elus edasi, oleme küpsed naised koos rikkaliku elukogemusega. Meil on vaja oma kogemust edasi anda. Seda ülesannet pole võimalik ”igavesti noore” nahaga täita. Mina olen oma elus palju tõeliselt kauneid vanu naisi näinud. Silm ei haara mitte kortsukesi. Näo teeb kauniks sellelt peegelduv sisemine tarkus. Vaadake enda ümber ringi. Milline on nägu, mis paneb ennast usaldama?

Järgmises loos mõned lihtsad soovitused, mis sobivad igas eas inimesele.

Ülle Liivamägi

2. jaanuaril 2013. aastal