Marlimähkmete kasutamine takerdub mõnikord selle taha, et mähkmed ei pea kinni lapse pissi ja kakat. Mida siis teha?

Uued marlimähkmed muutuvad tunduvalt pehmemaks ja rohkem imavaks, kui neid mitmekordselt pesta ja vajadusel käte vahel pehmemaks hõõruda. Pesumasina trummelkuivatus on marlimähkmetele hea, kuid kuivati muudab mähkme uuesti läbilaskvaks.
Mähkmepüksid muutuvad samuti käsipesu tulemusena paremini vedelikku pidavaks.


Ülle Liivamägi: Meil on siin mitmeid tuhandeid kordi läbi pestud mähe. Murran ta nii palju väikeseks, nagu ta lapsele alla läheb. Võtan ampulli veega – sees on 15 ml vett. See on enam-vähem üks lapse põietäis. Kallan ta küllaltki tugeva joana mähkme sisse. Mähkme teiselt poolt ei ole eriti näha, et vett oleks pandud. Teine 15ml ampullitäis vett läheb veel – ikka ei tule midagi välja. Veel 15 ml, kokku 45 ml – nüüd on näha, kuidas vesi imbub välja. Järelikult üks pestud ja pehme mähe võib imeda päris palju vedelikku.

Võtame nüüd uue mähkme, mida kas ei ole üldse pestud või on vähe pestud. Põhiprobleem on selles, et mähkmed ei pea pissi, piss tuleb läbi. Võtan jälle ampulli veega – 15 ml, kallan – see vesi ei lähegi õieti sisse, ta läheb üle ääre. Kui panna rohkem vett, jookseb ikka üle ääre.

Mari Kalkun: kui on vastsündinu ja ema on otsustanud last mähkida marlimähkmetega, tal on uued mähkmed ja mähkmepüksid. Vastsündinu reied on aga kõhnad, st teda ei ole prakiliselt võimalik mähkida nii, et reie juurest oleks mähe hästi fikseeritud. Lisaks uus või vähekasutatud mähe ja mähkmepüksid ja kõik ongi märg. Nii tekibki tunne, et sellele lapsele marlimähkmed ei sobi.

Ülle Liivamägi: Haruldaselt head asjad on vanad marlimähkmed – nad imavad hästi vedelikku.

e-perekool

Mähkimise ja mähkmetega seonduvaid nippe ja üksikasju räägime titetundides, lapse piss ja pissimine kui tervisenäitaja ja potilkäimine koos sellega seonduva pedagoogilise osaga on emadekooli teemad.