Veel on olemas nukud, kes näitavad, et tüdrukust võib kasvada iseseisva mõtlemise, tundlikkuse ja otsustusvõimega naine, mitte babe.

Seekord sooviksin rääkida natuke ”Only Hearts Club” nukkudest ja mingil määral mänguasjadest üldse. Lastele häid ja vajalikke mänguasju on väga raske leida. Silmad peavad olema lahti ning tuleb osata otsida ning loomulikult ka teada, mida on vaja. Lihtsalt niisama träni on palju ning enamus mänguasju on poodi võetud täiskasvanu silma järgi. Pole vaadatud seda, mida laps tõeliselt vajab ning mis aitaks lapsel tema tööd, ehk siis mängimist maksimaalselt kvaliteetselt teha.

Iga proff teab seda, et korralikku tööd võib ja saab teha vaid profi tööriistadega – miks siis lapsele peaks kõik kõlbama? Ka siin vajab ta profi tööriistu ehk mänguasju, millega oleks võimalik kvaliteetselt mängida. Selleks et mõista, milliseid mänguasju laps vajab, on aga vaja teada elementaarseid algtõdesid arengupsühholoogiast. Aga enne kui liigun nii kaugele sooviks siiski natuke seletada, miks need nukud just minu tähelepanu köitsid ning miks nad nii erilised on.

Kõigepealt nukud, mida üks laps (sugugi ei arva, et ainult tüdrukud võivad nukkudega mängida) vajab, peavad oleme kahest erinevast nn kategooriast: üks selline mõnus matsakas pruntis põskedega tita ja teine võiks olla selline sire tirts.

Tekib küsimus, et miks siis just need nukud? Aastaid olen otsinud nukku, kelle keha meenutaks tüdrukut, aga mitte kasvavate või, kui päris aus olla, siis juba täiskasvanud naise tissidega pubekat. Nendel, igas poes müügilolevatel, nukkudel on juba olemas puusajoon, ning tavaliselt on nad taljest läbi lõigatud. Mis on veel probleemiks olnud nende nukkude juures? Loomulikult täisvarustuses kosmeetika, ehk siis värvitud silmnägu. Tundub, et need nukud oleksid nagu meeste poolt tehtud, et  nad näitaksid lastele ette seda, milline on ihaldusväärne naine, milliseks nad peavad kasvama.  Aga sellises naises puudub vastupidavus, temas puudub  iseseisev mõtlemine, tundlikkus  ja otsustavus ning ta on alluv, ennast kasutada lubav ja anorektiline.

Selliseid omadusi toetav kasvatus annab võimaluse, et laps jääb igipõliseks printsessiks, kellest ei kasva kuningannat – perenaist. Ütleme otse välja – kuna mehed kardavad otsekoheseid, avatud ja jõulisi naisi, siis parem on kasvatada selline naine, kes laseb endaga kõike teha. Tegemist on teatud määral prostituudiks kasvatamisega. Vabandust, kui tegin kellelegi liiga, kuid kahjuks nii see on. Arvan, et te pole lihtsalt selle peale tulnud.

Aga vaatame siis neid teisi, ”Only Hearts Club” nukkusid. Siin on  puhas, mõnus plikalik nägu, kellel kogu elu on veel ees; ta on riukaid täis ja samas tark ning nutikas. Küllalt tihti on nukuga kaasas ka tema lemmik – tavaliselt koer, kellele ta on perenaiseks. Nendes plikades  pulbitseb sees elu ja soov olla keegi, teadmata veel isegi kes. Nad on avatud pilguga, olles valmis vastu võtma kogu maailma. Need tüdrukud on võimelised oma elu ise elama ja selliselt, et neil on mees, keda nad armastavad, neil on lapsed, kelle eest nad vastutavad ning majapidamine või siis töö, mis pakub neile naudingut. Oma olekuga nad toetavad laste hingelist kasvu, oskust ja julgust öelda ”ei” kui on vaja, ja nad on suutelised vastutama.

Miks on nukkude sisemine olemus ja välimus nii oluline? Sest läbi mängu laps matkib täiskasvanut ja valmistab ennast ette iseisesvaks eluks.

Kui rääkida tehnilisest poolest veel, siis nukkude jalgu ja käsi saab painutada vastavalt vajadusele,  see tähendab, et neile on kerge riideid selga panna ning ka vahetada. Veel üks oluline asi on nukule riiete õmblemine. Jah, loomulikult on ka nendele nukkudele olemas lisaks valmisriideid, kuid riiete õmblemine on omamoodi väga vajalik ühele lapsele. Ma ei mõtle, et õmblemisoskus, ei, see on teisejärguline, küll aga lõigete konstrueerimine ning siis ka juba riidele sobitamine ning nende väljalõikamine. See on täiesti teine mõtlemise tasand, mis avaneb lapsel läbi sellise tegevuse. See annab võimaluse õnnestumisele ja ka ebaõnnestumisele ning sealt kaudu ka julgusele teha vigu, kasvada täiskasvanud naiseks.

Ülle Liivamägi

5. detsembril 2012. aastal

(OHC nukud on Sternum Poes läbi müüdud)