pelargonid

 Avaldame homöopaatia täiendkoolituse kursuse kodutöö.


Mis on menstruaaltsükkel?

Menstruaaltsükkel (ld menstruus kuu-, igakuine) on 1. (kitsas tähenduses) munasarjade hormonaalsel funktsioonil põhinevad emaka limaskesta regulaarsed muutused; vt emaka limaskesta proliferatsioonifaas ja emaka limaskesta sekretoorne faas; 2. (laias tähenduses) kõik vaheaju, ajuripatsi ja munasarja sisesekretoorse funktsiooniga kaasnevad kuu vältel toimuvad muutused naise organismis; vt ka follikulaarfaas, kollaskehafaas (Nienstedt 2004, 467-468). Tsükkel on vajalik munarakkude valmimiseks ja emaka ettevalmistamiseks raseduseks.

Menstruaaltsükli võib jagada kolme faasi a) muutuste alusel munasarja folliikulites ja b) muutuste alusel emaka limaskestas. Munasarja tsükkel jaguneb follikulaarfaasiks, ovulatsiooniks ning kollaskehafaasiks. Emaka tsükkel jaguneb menstruatsiooniks, proliferatsioonifaasiks ning sekretoorseks faasiks. Menstruaaltsüklit kontrollivad hormoonid ja muutused nende tasemetes.

Mis on antibeebipillid ja kuidas need toimivad?

Kontratseptsioon (la contra vastu + la capere võtma, nakatuma) on eostumisärahoie, rasedusärahoie, eostusväistmine (Nienstedt 2004, 365). Hormonaalne kontratseptiiv ehk rasestumisvastane vahend (HRV) takistab rasestumist läbi endokriinsüsteemi mõjutamise ning neid võib manustada tablettidena suu kaudu (nn „antibeebipillid“), läbi naha plaastrina, tuperõngaga. Eristatakse kombineeritud rasestumisvastaseid vahendeid, mille toimeaineteks on nii progesteroon kui östrogeen ning ainult progesterooni-põhiseid vahendeid. Esimesed takistavad nii ovulatsiooni toimumist kui muudavad emakakaela sissepääsu takistava lima spermatosoididele läbipääsematuks. Teised muudavad ovulatsiooni toimumise harvemaks, põhiliselt tuginetakse nende puhul emakakaela lima läbipääsematuks muutumisele (Menstrual cycle). Loomuliku menstruaaltsükli puhul tekib menstruatsioon, kui östrogeeni ja progesterooni tasemed järsult alanevad. Hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite korral katkestatakse hormoonide manustamine nädalaks – see põhjustab emaka limaskesta irdumise. Kui seda ei soovita, jätkatakse hormoonide manustamist ilma pausita.

HRVdes kasutatakse sünteetilisi eri tüüpi progestageene ehk progestiine ning sünteetilist östrogeeni. Erinevate kunstlike hormoonide erinev mõju ja kõrvaltoimed on eraldi suur uurimisteema, mida ma siin ei käsitle.

Milline on antibeebipillide mõju?

Östrogeeni sisaldavad rasestumisvastased vahendid on oma rasestumisvastase toime poolest palju usaldusväärsemad, kuid östrogeeni sisalduse tõus veres toob kaasa eluohtlikke kõrvalnähte. Näiteks suureneb trombide tekke, rinna-, emakakaela- ning maksavähi risk.

Vermeulen kirjutab homöopaatilise raviaine Folliculinumi (see on valmistatud östroonist (follikulaarhormoonist)) juures, kuivõrd põhjapanevalt mõjuvad rasestumisvastased vahendid inimese olemusele, tervisele ja elule. Naised kaotavad iseenda, oma rütmid, tahte, individuaalsuse, neist saavad „jalamatid“, nad on täis enese eitamist. Nad elavad elu täitmaks kellegi teise soove, ning suutmatuna oma jõuvarusid hinnata lasevad nad end tühjaks tõmmata ja välja kurnata. Tekivad ka füüsilised sümptomid, muuhulgas näiteks südameveresoonkonna haigused, söömisprobleemid, rinnad haigestuvad. HRVde mõju kandub edasi ka pille võtnud emade lastele – rinnavähk, emakakaela düsplaasia, poegade puhul viljatus – on mõned drastilised tagajärjed. (Vermeulen 2003, 404-406)

Antibeebipillid, lisaks kehaliselt väljendunud ilmingutele, mõjutavad otseselt inimese tehtavaid valikud, elu kulgu. Tuginedes raamatule ”Naised, kes jooksevad huntidega” jõudsin mõttele, et antibeebipillide poolne ovulatsiooni elimineerimine paneb naistel elu-surm-elu tsükli kinni, naiselt võetakse loomejõud, võime minna sügavuti, võime tõeline mees endaga kaasa tõmmata.

Beebipillide võtmine mõjutab ka mehe valikut naiselikuma suunas. Kui naine enam pille ei võta, tahab ta teistsugust mees. Seega ilma pillideta oleks toimunud teistsugune eluliselt määrav valik, ka järeltulevate põlvede osas.

Beebipillide mõju võib vaadelda ka arhetüüpide vaatevinklist. Sternumi arhetüüpide loengust olen endale üles tähendanud, et Athena arhetüüp võib teha teadliku otsuse last mitte saada ja kasutada selleks antibeebipille. Ja vastupidi, pillide kasutamine käivitab seda arhetüüpi – huvi seksuaalelu vastu kahaneb, emotsioonid satuvad põlu alla ja surutakse maha.

Diane on kombineeritud HRV, mis sisaldab progestageeni (tsüproteroonatsetaa) ja östrogeeni (etünüülöstradiool). Selle ravimi omaduste kokkuvõtte lehelt võib lugeda, et kombineeritud HRVde kasutamisega tõuseb risk vereringe häireteks (venoosne ja arteriaalne trombemboolia, hüpertensioon, tserebrovaskulaarsed haigused), emakakaela- ja rinnavähi, maksakasvajate ning maksa funktsioonihäirete tekkeks, võib tõusta triglütseriidide sisaldus veres, muutuda glükoosi tolerantsus ning insuliini resistentsus, tekkida Crohni tõbi, haavandiline koliit, sapikivid jm. Lugedes neid kõrvaltoimed ning loetelu, milliseid analüüsinäite Diane mõjutab, võib järeldada, et HRV mõjutab kogu organismi toimimist. (Diane. Ravimi omaduste kokkuvõte)

Kuivõrd materialistlikuks on läinud tänapäevane vaade naise menstruatsiooni ja viljakuse suhtes, näitab minu jaoks ka Wikipeedias välja toodud arusaam tsükli pikkusest ja selle mitteseotusest kuuga. Tuuakse välja, et kuigi keskmine tsükli pikkus on sarnaselt kuu tsüklile 28 päeva, siis tänapäeva inimestel ei ole nende kahe vahel seost. Regulaarseks peetakse tsüklit, mille pikkus kõigub vähem kui kaheksa päeva ja koguni tuuakse välja, ebatavaline on tsükli pikkuse kõikumine vähem kui neli päeva. (Menstrual cycle) See näitab, kuivõrd võõrdunud on suur osa inimestest tänapäeval oma loomulikust tsüklilisest toimimisest, menstruatsioon on sealjuures ilmselt vaid üks naisele mitteomase kulgemise tahkudest. Kuna menstruaaltsükkel on otseselt seotud naise viljakusega, siis on häires naise loomeelu igal tasandil. Nagu seisab kirjas Organonis § 9, hoiab elujõud keha harmooniliselt toimivana selleks, et inimene saaks täita oma kohust siin maa peal (Hahnemann 2006). Järelikult, kui oma kohust ei täideta, järgnevad ebakõlad ka organismi toimimises. Ja vastupidi – kui tekitatakse ebakõlad organismi toimimises, ei saa täita oma kohust.

Sternum Koolitus, www.sternum.ee

Kasutatud allikad:

  • Diane. Ravimi omaduste kokkuvõte. (s.a.). [2017, sept. 06]  http://ravimiregister.ravimiamet.ee/default.aspx?pv=HumRavimid.Otsing
  • Hahnemann, S. (2006). Organon der Heilkunst. 6. Auflage. Kandern: Narayana Verlag.
  • Menstrual cycle. (s.a.). [2017, aug. 17] https://en.wikipedia.org/wiki/Menstrual_cycle
  • Nienstedt, W. (peatoimetaja). (2004). Meditsiinisõnastik. (2., uuendatud trükk). Tallinn: Medicina.
  • Nienstedt, W., Hänninen, O., Arstila, A., Björkqvist, S.-E. (2011). Inimese füsioloogia ja anatoomia. (6. trükk). Tallinn: Medicina.
  • Vermeulen, F. (2003). Synoptic Materia Medica 2. The Complement to Prisma. 3. trükk. Haarlem: Emryss Publishers.