Kauplustes on mänguasju tohutus valikus, aga kuidas leida midagi sellist, mis lapsele tõeliselt sobib ja mida ta tegelikult ka vajab? Erinevates arenguetappides on lapse vajadused ja huvid erinevad. Millised mänguasjad, mis vanuses lapsele sobivad? Millega arvestada ja mida vältida mänguasjade valimisel? Kui palju peaks lapsel olema mänguasju? Kindlasti on iga lapsevanem silmitsi seisnud selliste küsimustega. Järgnevas loos püüame teiega jagada oma kogemusi, mis oleme saanud omi lapsi kasvatades ning pea 25 aastat perede ja lastega tegeledes.

Kõige tähtsam on arvestada lapse vanusega. Iga laps areneb oma tempos, samas on üldjoontes lapse arenguastmed teada.

Kuni pooleaastase lapse suurimad küsimused puudutavad tema vanemaid ja tema enda keha. Et tal   oleks parasjagu soojust, et kõht oleks mõnusasti täis ja emme oleks lähedal. Mänguasju ta tegelikult selles vanuses ei vaja.

Pooleaastane kuni aastane laps on tohutus liikuma minemise tuhinas. Teda huvitab eelkõige see, kuidas asjadeni jõuda, mitte niiväga nende asjade sügavam olemus või funktsionaalsus. See tähendab, et ka selles vanuses ei ole veel mänguasjade olemasolu oluline. Mänguasjadeks võiksid siin sama hästi olla ka puhaste selgete värvidega ja lapsele ohutud kodused esemed.

Aastast pooleteiseni hakkab lapsele huvi pakkuma juba asjade töövõime. Nende mahtumine üksteise sisse, müra tekitamise võimalus, ühest nõust teise kallamine jmt. Mänguasjad võiksidki neid võimalusi pakkuda. Hästi sobivad ka kodused kausid, potid-pannid ja lusikad.

Mänguasi peaks olema lapse pilguga haaratav. Soovitame mõnda aega jälgida, missuguse suurusega mänguasjadega lapsed ise eelistavad mängida. Üldiselt eelistavad nad asju, mida suudavad täielikult oma pilguga haarata. Sel juhul ei tundu neile asi liiga suur ja ülejõukäiv. Kui laps kasvab, laieneb ka tema silmadega haaramise võime ning asjadki võivad olla suuremad.

Mänguasi ei tohi olla mürgine või muidu eluohtlik.

Tootjad on küll kohustatud mürgisust ise märkama, kuid lõplik vastutus jääb siin alati lapsevanemale. Eriti tähelepanelik on vaja olla imikute puhul, kes kõik esemed suhu panevad. Alati tuleb näiteks vaadata, kas värv, millega mänguasi on värvitud, saab eseme küljest ka eralduda? Värviga trükitud kangast esemetelt imbub igal juhul trükivärvi ka selle eseme „lutsutaja“ suhu.

Kindlasti peab mänguasi olema kvaliteetsest materjalist.

Kõige sagedamini juhtub, et odav plastmassist asi läheb ühest kohast katki. Tekkinud väike nurgakene võib last vigastada. Või tunduda lihtsalt käes ebamugav. See asi jääb mänguasja kasti vedelema ning mängurõõmu on temast lõpuks väga vähe. Kvaliteetsest toormaterjalist mänguasjad on kindlasti kallimad. Sel juhul on mõistlikum piirduda ühe väikese asjaga kui osta mitmeid suuri odavaid esemeid.

Mänguasju võiks olla pigem vähem kui rohkem.

Tavaline pilt kodus on selline, et kast on mänguasju täis, laps mängib aga ikkagi köögis leiduvaga, jäljendades oma vanemaid. See on ehk kõige ilmsem näide selle kohta, et laps vajab tegelikult mänguks väga vähe. Sügavamalt järele mõeldes võib poolenisti kasutult seisev kast või isegi mitu kastitäit mänguasju olla koormav nii lapsele kui vanematele.

Enne iga uue mänguasja ostmist tasuks hoolikalt mõelda, kas see mänguasi on ihaldusväärne lapsele või äkki hoopis vanemale või vanavanemale? 

Sageli soovime me lastele mänguasju ostes täita iseenda täitumata unistusi. Lisaks võib liiga vara lapsele ostetud kallis mänguasi jääda pikaks ajaks hoopis kasutult seisma ja lapse sobivasse vanusesse jõudes hoopistükkis purunenud olla. Meie põhiline soovitus on piirduda väheste, kuid tõeliselt lapse vanusele sobivate mänguasjadega. Sageli sobivad paljud kodused esemed lapsele mänguks väga hästi ja mänguasjapoes saame valida midagi tõeliselt erilist.

Ülle Liivamägi, Mari Kalkun

3. novembril 2012. aastal

Ülle Liivamägi Perekool

Koduleht www.sternum.ee

Artiklid www.e-perekool.sternum.ee

Uudised www.facebook.com/Perekool