Alati koos kevade ja suvega tulevad ka uued mured. Tulevad välja praeguse AJA poolt loodud uued kollid. Üks nendest kollidest on PÄIKE.
See, mis hoiab meie planeedil valitsevat elu ülal on praeguse teaduspõhise teadmise alusel inimesele ääretult ohtlikuks tunnistatud. Kuna on ohtlik, siis tuleb ka kaitsta.

Võtame vaatame natuke ajaloos tagasi. Filmides, milles räägitakse elu-olust 19.-20. sajandil tuleb teil kindlasti meelde see, kuidas päikest kardeti. Sest kõik, kes olid päevitunud, olid alamklass, kas töölised või talupojad ehk maamatsid.

Siis tuli uus ajajärk, kus leiti, et päike on see, mis hävitab kõik pahad pisilased ja seepärast tuleb päikest võtta nii, et nahk seljast koorub. Tuli moodi üliküpsenud ”jume”. Sellega koos muidugi sooviti olla aastaringselt kerges või tugevamas jumes. Loomulikult koos sellega hakkas kosmeetikatööstus välja töötama päikesevõtmist soodustavaid kreeme.

Ja siis juba ka päikese kaitsekreeme, sest välja oli ilmunud läbi päikese uus tõeline häda – nahavähk. Ning nüüd hakkas uus teaduspõhine meditsiin selgitama, et kogu süü selle kohutava haiguse tekkel lasub ainult päikesel. (Samas solaariumi kahjulikkusest räägiti ainult siis, kui mõni kahtlev inimene küsis, et kas tõesti ikka kõik on ainult päikese süü?) Inimesed hakkavad loomulikult selle kõige peale ennast päikese eest kõikvõimalikul viisil kaitsma. Ja oh seda parastamist ning näpuga näitamist, kui Sa juhuslikult teatad, et päikesekaitsekreemid on ohtlikud ja võivad hoopiski soodustada mõnigatel puhkudel nahavähi teket.

Pärast seda, kui paljud inimesed on päikese oma tondiks kuulutanud, tuleb uus häda ja see on D-vitamiini puudus. Aga Hurraa! Meil on ju D-vitamiini tilgad ja mis siis, et see on hormooni eelaste (mõned teadlased nimetavad seda siiski hormooniks) ja mis siis, et üleannustamise puhul võib meid tabada näiteks sklerotiseerumine ja kaltsigeerumine ja Jumal teab veel mis. Sest meil on päästja, sest päike on mürgine ja siis veel need osooni augud ja kosmiline kiirgus ja siis veel see … appi ja siis veel ka see. Lõpuks aetakse teadmisjanuline tark noor inimene lihtsalt hulluks. Ning samas näidatakse, kui loll ta ikka on.

Kuhu ma oma jutuga jõuda tahan?  Kas D-vitamiinini? Vale vastus!

Õige vastus on see, et mõelge ikka oma peaga ka natuke. Mõelge oma enesetundele ja rahvatarkusele (Pane tähele! Ma ei kasuta sõna PÄRIMUS, vaid RAHVATARKUS.)

Parim viis kaitsta nii ennast kui abikaasat ja last päikese negatiivse osa eest ja saada päikeselt kõik see, mis tõeliselt meile kasulik on ning meil elada aitab, on riietada kogu oma pere suvel tavalisest linasest kangast valmistatud riietesse. Linase üks halb omadus on see, et ta hirmsasti kortsub, aga mida rohkem teda pesta, seda pehmemaks riie läheb ning kortsumine on ka väiksem. Linast riiet on tänapäeval müügil ka värvitud kangana. Kõik see sobib väga hästi. Püüa vältida lihtsalt sünteetilisi lisakomponente kangas, selline riie oma kaitsefunktsiooni ei täida. Linasest riidest saab ka äärmiselt moekaid ning vahvaid komplekte õmmelda või siis õmmelda lasta.

Nii et jõudu ja jaksu ning siin võin kõigile tõesti soovida

Kaunist päikest!

Ülle Liivamägi

17. aprillil 2013. aastal