Sternum Koolituse kodutöö.

Internet on tulvil väiteid, et kombineeritud rasestumisvastaste pillide kasutamine toob endaga kaasa trombiohu, oluline on teada, miks see nii on ja millised protsessid täpsemalt sünteetilist östrogeeni ja progesterooni koos manustades kehas aset leiavad, mis viivad trombi tekkeni.

Seetõttu otsustasin käesoleva kodutöö jaoks ettenähtud aega arvestades keskenduda ühele teemale, täpsemalt pidasin vajalikuks teha endale selgeks kõik põhilise, mis on seotud trombi tekkega. Samuti sooviksin ära märkida, et kuna kasutatud allikates trombialane info päris palju kattus, siis otsustasin erandkorras mitte viidata allikatele teksti sees, vaid tuua välja töö lõpus kasutatud allikate loetelu.

Mis on tromb?

Vere hüübimine ehk koagulatsioon on bioloogiline protsess, mis kaitseb organismi verekaotuse eest. Veresoone vigastuse korral tekib haava kohale hüübinud vere tombuke ehk tromb. Teatud olukordades võib tromb moodustuda veeni või arteri sees ka siis, kui puudub haav. Sellist tüüpi trombid on ohtlikud, sest nad võivad tekitada veresoones ummistuse. Sellised trombid on eriti ohtlikud juhul, kui nad tulevad lahti ja kanduvad mööda veresoont edasi.

Kuidas moodustub tromb?

Hemostaas ehk verejooksu peatamine kehas algab vigastatud veresoone ahendusega, et vähendada verekadu. Seejärel moodustub vereliistakute ehk trombotsüütide kokkukleepumisel valge tromb. Samal ajal toodavad veri ja vigastunud rakud keemilisi aineid, mida nimetatakse hüübimisfaktoriteks. Need muudavad lahustuva plasmavalgu fibrinogeeni mittelahustuvaks fibriiniks. Fibriin moodustab pikki kiude, mis seovad vererakud ja vigastatud koe osad nn punaseks trombiks. Trombi pinnale tekib kõva korp. Kui keha on haava parandanud, siis ta lahustab trombi.

Miks tekivad trombid?

Trombid tekivad kehas loomulikult verejooksu peatamise eesmärgil. Kuid on mitmeid patoloogilisi ja ravimitest tingitud seisundeid, kus kehas tekivad trombid ka mittevigastatud veresoone sees, seda nimetatakse tromboosiks. Internetiallikates on enamasti toodud kolm peamist trombide tekke põhjust:

 • Veresoone kahjustus. Arvestama peab nii keha pindmiste kui ka -siseste veresoonte vigastustega (nt luumurd, raske lihaskahjustus, operatsioonid). Siia alla läheb ka ateroskleroos, diabeet, ülekaal, vaskuliit.
 • Aeglane verevool. Kui inimene on pikka aega sunnitud olema ühes asendis või ei saa üldse liikuda, nt operatsioonijärgselt või pika reisi ajal, siis verevool võib oluliselt aeglustuda. Ka südamerikke ja raseduse korral. Aeglane verevool soodustab hüübimismehhanismi käivitumist ja verehüüvete tekkimist.
 • Liigne verehüübivus. Trombofiilia, vähktõbi, ravimite, eriti kombineeritud rasestumisvastaste pillide kasutamine või hormoonasendusravi.

Miks on trombid ohtlikud?

Tromb võib moodustuda ükskõik millises keha veresoones. Kui tromb pääseb veresoones liikuma, siis ta võib kanduuda kopsu, südamesse, ajju jt tähtsatesse organitesse või takistada verevoolu neisse. Tagajärjeks võib tekkida kopsuarteri trombemboolia (KATE), infarkt, insult, neerukahjustus, süvaveeni tromboos, raseduskomplikatsioonid jne.

Mis on trombi sümptomid?

 • Jäsemed – paistetus; ebamugavustunne; äkiline valu; paikne soojus
 • Aju – nägemisäired; krambid; kõnehäired; nõrkus; muutused näo, ühe käe või jala või ühe kehapoole aistingus
 • Süda – õhupuudus; liigne higistamine; valud rinnus, mis võivad edasi kanduda vasakusse kätte; iiveldus; pearinglus; teadvuse kaotus
 • Kõht – tugev kõhuvalu; kõhulahtisus; oksendamine; verine okse või väljaheide
 • Kops – tugevad rindkere valud; verine köha; higistamine; hingamisraskused; palavik; kiire pulss; pearinglus; teadvuse kaotus

Polina Lapõševa

Kasutatud allikad:

 • Nienstedt, W. (peatoim.) (2004). Meditsiinisõnastik. Tallinn: Medicina
 • Burnie, D. (1995). Lühientsüklopeedia Inimkeha. London: Dorling Kindersley Limited
 • Crampton, L. (2017). How Blood Clots: Platelets and the Coagulation Cascade. Owlcation.com https://owlcation.com/stem/How-Does-Blood-Clot-and-What-Causes-Coagulation
 • Ellis, M.E. (2016). Symptoms and Complications of Blood Clots. Healthline http://www.healthline.com/health/symptoms-and-complications-blood-clots#overview
 • Watson, S . (2015). Where Can Blood Clots Form? Healthline http://www.healthline.com/health/blood-clots-where-can-they-form#1
 • Tromboosiühing MTÜ. (2017) Tromboosialane info arstile ja patsiendile. Tromboos.ee http://tromboos.ee/?page_id=320