Ülle Liivamägi näitab, missugused vahendid on naba puhastamiseks vajalikud ja kuidas naba puhastada. Nii juhul, kui nabakönt on alles, kui juhul, kui nabakönt on ära kukkunud.

“Naba puhastamiseks on vaja:

vatitikke;
saialilletinktuuri (Tinctura Calendulae);
marlisidet (ei saa kasutada elastset ja sünteetilist);
füsioloogilist lahust 5 ml pudelites (vaja hiljem, kui nabakönt on eemaldunud).

Vanasti kasutati briljantrohelist (Solutio viridis nitentis spirituosa). Üks põhjus, miks mina ei ole kunagi briljantrohelist soovitanud, on tema intensiivne värv, sest kui nabaga peaks midagi toimuma, ei pruugi me seda tähele panna ja olukord võib muutuda väga raskeks. Vaatame, kui tugev on see roheline? Ta ei tule pikka aega lahti ka sõrmede küljest. Selle värvi alt ei näe, kui lapse naba hakkab natukenegi punetama.

Naba puhastamine, kui nabakönt on alles

Kui laps on sünnitushaiglas, on tal nabakönt alles. Nabakönti on vaja puhastada iga kord, kui mähkmeid vahetatakse. Nabakönti on vaja siin videos ette kujutada, sest meie kooli põhimõte on, et me ei näita toiminguid elusa lapse peal.

Võtame saialilletinktuuri, tilgutame ta vati peale ning puhastame naba ära, eriti nahavoldi juurest. Võib panna ka rohkem saialille-piirituselahust.
Tähtis moment!
Me ei jäta naba märjaks, vaid kuivatame uue vatitikuga ära. Viimaseks ei jää vatt, vaid võtame marlisideme. Tõmbame sidemest tüki, teeme „tupsu“ ja kuivatame ära. Et tõesti oleks ümbert kuiv. Kui naba on kuiv, läheb peale kuiv mähe. Järgmisel mähkimise korral tehakse läbi täpselt sama protsess.

Kui nabakönt on ära kukkunud

Kui nabakönt tuleb ära, jääb veritsev haavake, peale tekib koorik.
Võtame füsioloogilise lahuse (ei tasu kasutada mitu päeva sama pudelikest, kuna füsioloogiline lahus on elav materjal ja võib roiskuma hakata, tekitades infektsiooniohu, tasub iga kord avada uus pudel).
Teeme vatitiku füsioloogilise lahusega märjaks ja „sulatame“ koorikud lahti (võib natukene ka tilgutada otse pudelikesest).
Kui koorikud on lahti “sulanud”, võtame järgmise vatitiku ja teeme saialilletinktuuriga, siis kuivatame vatitikuga ja lõpetuseks kuivatame marlitükiga. Me peame hoidma selle piirkonna kuivana.

Miks me kuivatame lõpetuseks marliga?

Marli küljes ei ole ebemeid. Iga vatitampooni küljes on väikesed ebemed ja isegi need väikesed ebemed võivad olla infektsiooni allikaks.

Kui näen, et kõik on kuiv, läheb mähe peale ja ootab järgmist mähkimiskorda.”

e-perekool