Marlimähkmed on lapsele vajalikud, et:

  • lapsel areneks normaalne põhjus-tagajärg seos (piss – märg ja ebamugav);
  • emal oleks pidev ülevaade lapse tervislikust seisundist (loe rohkem artiklist Mähkmed ja frustratsioon);
  • et puusaliiges (puusapähik) areneks normaalselt.

Marlimähkmega mähkimist näitab Mari Kalkun.

Kus mähkida?

Mina olen palju mähkinud ise põrandal olles, sest see on lapsele kõige turvalisem. Esimestel kuudel võib laps kogemata ennast pöörata, kuna tal ei ole taandunud pööramisrefleks, järgmistel kuudel hakkab ta ennast juba ise pöörama.

Sünnitanud naine, tal on igal juhul vaja vaagnapõhja taastumist, st on rätsepiste põrandal väga hea. Kui on külm põrand, siis kindlasti istumise alla vaip või lambanahk vmt.

Kuidas mähkida marlimähkmetega?

Pehme mähe, mitte väga suur, on läinud väiksemaks pesemise käigus. Poemähe, värskelt ostetud, on tunduvalt suurem, väiksemaks läheb pesemise käigus. Uus mähe on alguses kõva. Ta on vaja käe vahel pehmemaks saada. Mina tegin seda kõigi mähkmetega alati. Siis ta muutub hästi imavaks ja pehmeks.

Võtan mähkme, teen pooleks ja siis neljaks. Nüüd on mul ühes otsas üks murdejoon, teises otsas kaks murdejoont. Kahes otsas 4 lahtist külge. Võtan enda ette kahe murdejoonega koha.Võtan kaugema otsa ja tõmban kolmnurgaks. Pööran mähkme ja voldin kolmeks. Nii on ta valmis – turvaliselt lapsele ümber pandav ja keskelt mitmekordne mähe. Saab tõsta lapsele alla või tõsta lapse sellele peale.

Peale saab panna mähkmepüksid. Ühtegi kinnitust ma ei ole kasutanud, haaknõelad ei ole lapse puhul mõeldavad, klambrid jmt pole olnud vajalikud. Saab panna veel 40×40 (cm) mähkme vmt lisakihiks, sõltuvalt lapse vanusest ja füsioloogilisest omapärast. Kui villased mähkmepüksid poest osta, ei pea nad kohe pissi kinni. Siis on nad vaja sooja vee ja majapidamisseebi või villapesuvahendiga käte vahel korduvalt läbi pesta.

Alguses on kindlasti harjutamise asi, et kõik vajalikud tegevused kujuneksid kiireks ja lapsele mugavaks.

e-perekool

Mähkimise eripäradest räägime rohkem meie titetundides.