Missuguseid mütse kasutada? Kuidas lapsele mütsi pähe panna?

Ülle Liivamägi:
Miks on meie majas kõikidel lastel mütsid peas? Inimesed, kes tulevad siia esimest korda, näevad, et kõigil väikestel lastel on mütsid peas – alla aasta vanustel, aastavanustel, mõnikord ka pooleteise-, kaheaastastel.

Miks see nii on?

Kui laps sünnib siia ilma, siis, selleks et ta läbiks sünnituskanali ja kõik selle kitsa, mis ta peab läbima, on tal lõgemed.

Kolju koosneb väikestest luuplaatidest, sünnituse ajal peavad need plaadid üksteise peale nihkuma. Kui laps sünnib,siis tal ees on lõge, mida nimetatakse suureks lõgeks ja taga on kuklalõge ehk väike lõge. Kui laps nüüd sündima hakkab, tõmbab ta pea rinnale ja plaadid nihkuvad üksteise peale. Üks plaadi pind läheb teise peale, otsmikult toimub samuti plaatide liikumine, et pea ümbermõõtu võimalikult vähendada, väikseks tõmmata.

Kui laps sünnib, kui on tehtud lahkliha lõikus, siis nii nagu pea tuleb välja, läheb ta plahvatusega laiali – see on lapse peale suur trauma.
Kui lahkliha lõikust tehtud ei ole, kooritakse pea tasakesi välja ja luud nihkuvad oma kohale. Mõnikord võib olla laps väga kummalise peakujuga, tavaliselt paari päevaga pea kuju taastub.

Lõgemed jäävad lahti. See lõgeme osa on nii palju lahti, et kui me paneme käe peale, tunneme tuksumist, seda, kuidas veresooned töötavad. St et see on otsene side ajusse, aju on praktiliselt lahti. Me peame lapse aju kaitsma.

Müts pähe kohe peale sündi!

Lapse pea on sünnitusel saanud trauma, peame andma talle sooja. Peale sünnitust kohe läheb müts pähe. Kõige hullem sünnitusfilmide juures on, kui vaatad, kuidas lapse pea on jäetud paljaks. Ema-isa kilkavad kõrval ja paitavad last peast. Ema teeb instinktiivselt käega sellist lapse pead katvat liigutust, st et ema instinktiivselt tunneb, et ta tahaks seda pead katta.
Laps ei taha sellist liigutust, lapsel on valus. Selle liigutuse asemel paneme talle mütsi pähe. Ta tahab sooja, aga ei oska meile seda niimoodi väljendada.
Nüüd peab kindlasti vaatama, et otsmik oleks kaetud ja et alt oleks kaetud.

“Nokaga” müts, siidimüts

Peale sündi järgmine müts on “nokaga” müts, sageli siidimüts. See on müts, mis on väga kaua aega peas. Noka osa on ekstra tehtud selleks, et eest lõge oleks kaitstud. Kui panen mütsi pähe, siis kotrollin, et lõge oleks ilusti kaetud ja et lõualiigesed oleks kenasti kaetud.

Võtame sama koha pildi peal läbi. Raamat „beebi“, autor Desmond Morris.
Siin on beebi pilt. Kui me katmata lapse pead tähelepanelikult vaatame, näeme lõgemekohti. Luuplaadid on, kuid nendevaheline ühendus ei ole luuga kaetud. See on lõge, ta on lahti. Näeme täpsemalt, mismoodi on luustik. Eraldi luuplaatidena on kiiru- ja otsmikuluud, nende vahel on lõgeme kohad, mis on lahti.

Vastavalt lapsele kasvab lõge kinni kuskil aasta-pooleteise-kahe aasta vanuselt. Lõgeme kinnikasvamist me forsseerida ei taha, sest ta on traumadega seotud.

Me peame kaitsma soojaga lõgeme kohti!

Võtame teise raamatu (Chamley jt 2005), kus vaatame veel vastsündinu osa. Jooniselt näeme, et pea moodustab vastsündinul küllalt suure osa kehast, hinnanguliselt 20% kogu tema keha pinnast. Kui me mütsi peas ei hoia, on 20% kehapinnast pidevas külmas ja see ei ole lapse arengule soodne.

Teised mütsid

Kui on õueminek, on võimalik selle mütsi peale tõmmata tuukrimüts, kus ka kael on kaetud. Jälgime, et saaksime otsmiku kinni. Nüüd on ka kaelaosa soe. Üks müts on paksem, teine õhem.
Kui läheb väga külmaks, võib panna veel ühe mütsi. Ka siin vaatame, et saaksime otsaesise ja lõualiigese kaetud.

Miks peab lõualiiges olema soojas?

Kui laps sünnib, on tal alalõualuu lühem kui ülalõualuu. Laps peab tegema päris palju tööd, et alalõualuu nihkuks ettepoole, kasvaks järgi. Kõik, mis vajab kasvamist, peab olema soojas. Kogu keha peab olema soojas.

Kuidas müts ära võtta?

Nööbi, truki või nööridega mütsiga ei ole probleeme. Tuukrimütsi ei tirita tagantpoolt, vaid võetakse eest üles ja siis tõmmatakase üle pea. Ma ei tõmba üle näo ja ei tekita talle sellega pimedat hetke.

Täiskasvanu ei pea kogu aeg mütsi kandma

Kui vaatame täiskasvanu koljut, ei ole lõget enam näha, on õmblus. Siin ei ole seda probleemi, et inimene peaks kogu aeg mütsi kandma.”

e-perekool

Kasutatud allikad:

  • Morris, D. (2009). Beebi. Köitev jutustus kahest esimesest eluaastast. Tallinn: Pegasus.
  • Chamley, C.A., Carson, P., Randall, D., Sandwell, M., (2005). Developmental Anatomy and Physiology of Children. A practical approach. Edinburgh: Elsevier.

 

Mütsivalik Sternum e-poes.