Juba enne hammaste tulekut hakkab lapsel rohkelt sülge tekkima ja voolama, seda nimetati varasemal ajal eesti keelest koolamiseks. Selleks et koolamine ei soodustaks lapse haigestumist, valmistati ka varasematel aegadel koolamispõllesid. Tänapäeval on lõige teine, kuid funktsioon sama.

Ülle Liivamägi: “Kui minu kõige vanem poeg sündis, tegi minu ema talle koolamispõlle. Koolamispõll oli alates kolmandast elukuust.

Mida tähendab koolamispõll?

Lapsel hakkab suust voolama palju ila. Erinevatel lastel muidugi erinevalt. Ila tilgub mööda lõuga alla rinna peale. Kui põlle ees ei ole, siis ila tilgub ja jookseb ja jookseb. Seda ei jõua keegi ära pühkida. Rinnaesine muutub märjaks, läheb külmaks ning järgmine hetk jääb laps haigeks. Tal tekib kas siis köha või tavaliselt – bronhiit. Ja lähebki haigestumistsükkel lahti. (loe rohkem artiklist: Hammaste tulek 3. Parim viis ennetada tite köha?)
Et seda ei juhtuks olid juba vanadel eestlastel lastele koolamispõlled. Siinne põll on tehtud hästi vana lõike järgi, st selline põll oli ka minul, kui ma olin nii väike.

Kuidas kasutada?

Minu vanem poeg sai endale sellise põlle. Selle siin õmbles minu ema, hiljem õmblesin ise ka veel juurde. See põll käis kinni selliselt – paeltega ülevalt ja tagant. Nüüd oli rinnaesine ilusasti kaitstud. Kui tatt tuli, tuli põlle peale. Põll oli niipalju paks, et tatt kohe ei läinud rinna peale.
Põlle ja pluusi vahelt sai ilusasti kontrollitud – nii? Ei ole veel märg. Või vastupidi: ahah! Nii. Nüüd on põll märgi, tuleb ära vahetada. Selliselt said ära hoitud mitmed haigused.

Lapse koolamine võib kesta ühe kuu kuni võib-olla isegi pool aastat (näiteks lapse 9nda elukuuni). Seda tatti tuleb ja tuleb ja tuleb.

Kaasaegsed koolamispõlled

Ega lapsed ei ole koolamist jätnud. Tänapäeval nad täpselt samamoodi koolavad, kuigi aeg on muutunud. Nüüd on tulnud ka teised põlled, mis käivad tagant trukiga kinni.
Täpselt sama funktsioon – nii kui eest läheb märjaks, niikui ila sinna peale tilgub. Kui eest läheb märjaks, niiet hakkab juba särgi peale minema, vahetatakse teise põlle vastu. Võetakse põll eest ära, pannakse kuivama või pessu. Ja läheb järgmine koolamispõll ette. Neid põllesid on päris mitut erinevat värvi.”

e-perekool

Sternum e-poes on saadaval väga lai valik koolamispõllesid. Kõik põlled on vähemalt ühe kihina villased, mis hoiab rinnaesise veelgi paremini soojas. Poes on nad meil müügil nime all titesall. Valik titesalle on leitavad siit: https://pood.sternum.ee