Ülle Liivamägi räägib lambavilla heidest, heidepükstest, heidevestist ja millestki veel.

„Villaheide kasutamise kogemust on meil üle 20 aasta. See lõhn, mis siin sees on, säilib pikka aega. Peamine, kus me heiet kasutame, on isetehtud mähkmepüksid.

Siin on valmis kootud mähkmepüksid. Kuduja on inimene, kes oskab heiet kududa. Nende pükste tegemiseks on läinud kaks tokki heiet, alles on jäänud väike osa heiet.

Mähkmepüksid, kui ei osata kududa, võivad sama õpetuse järgi välja tulla teistsugused. Siin on algaja kuduja esimene proov, esimene katsetus heiet kududa. Heiet tuleb kududa hästi pehmelt. Heidesse tuleb suhtuda lugupidamise ja tõelise pehmusega.

Kui heidepüksid on jäänud väikseks ja lapse on jäänud haigeks, näiteks on tekkinud köha, on võimalik muuta kasutatud, väikseks jäänud heidepüksid särgiks. Siin on kasutatud heidepüksid, mida on kasutatud ka särgina. Särki selga pannes paneme kõigepealt kukla, siis eest ja siis kordamööda võtame lapse käest kinni ja tõmbame käekese läbi. Nii saab pisikene endale sooja heidesärgi selga.

Heidesärki, kui nüüd aega on, laps on tervenenud, kuid ta jääb ikka uuesti haigeks, on võimalik kududa tõeline heidesärk. Vanad heidepüksid on esmaabiks.
Heidest saab teha kapukaid, mütsi, tekki, mähkmetele lisalappi jm. Variante on hästi palju.

Eriline on ikka lõhn.“

e-perekool

Heidepükste kudumist ja riidemähkmete kasutamist juhendame Ülle Liivamägi Perekooli titetunnis.